Rozstrzygnij, które zdania są prawdziwe, a które fałszywe.
RShDeqizvchRR
Tadeusz Mazowiecki w trakcie konfliktu z grupą Lecha Wałęsy cały czas cieszył się dużym zaufaniem społecznym. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Rozpad obozu solidarnościowego był dla całego społeczeństwa, tak samo jak dla działaczy związanych z tym ugrupowaniem, dużym zaskoczeniem. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. U podstaw narastającego podziału w obozie solidarnościowym leżały przede wszystkim kwestie personalne i wzajemna niechęć między premierem Tadeuszem Mazowieckim a przewodniczącym Solidarności Lechem Wałęsą. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. W wyniku tzw. wojny na górze Wałęsa został pozostawiony sam między zwalczającymi się obozami dawnych współpracowników. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz
Tadeusz Mazowiecki w trakcie konfliktu z grupą Lecha Wałęsy cały czas cieszył się dużym zaufaniem społecznym. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Rozpad obozu solidarnościowego był dla całego społeczeństwa, tak samo jak dla działaczy związanych z tym ugrupowaniem, dużym zaskoczeniem. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. U podstaw narastającego podziału w obozie solidarnościowym leżały przede wszystkim kwestie personalne i wzajemna niechęć między premierem Tadeuszem Mazowieckim a przewodniczącym Solidarności Lechem Wałęsą. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. W wyniku tzw. wojny na górze Wałęsa został pozostawiony sam między zwalczającymi się obozami dawnych współpracowników. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz
Trwa wczytywanie danych...
Zdanie
Prawda
Fałsz
Tadeusz Mazowiecki w trakcie konfliktu z grupą Lecha Wałęsy cały czas cieszył się dużym zaufaniem społecznym.
□
□
Rozpad obozu solidarnościowego był dla całego społeczeństwa, tak samo jak dla działaczy związanych z tym ugrupowaniem, dużym zaskoczeniem.
□
□
U podstaw narastającego podziału w obozie solidarnościowym leżały przede wszystkim kwestie personalne i wzajemna niechęć między premierem Tadeuszem Mazowieckim a przewodniczącym Solidarności Lechem Wałęsą.
□
□
W wyniku tzw. wojny na górze Wałęsa został pozostawiony sam między zwalczającymi się obozami dawnych współpracowników.
□
□
1
Ćwiczenie 2
Ułóż poniższe wydarzenia we właściwej kolejności.
R9Pu9CV73gAZ1
1
Ćwiczenie 3
Zapoznaj się z krótkimi notkami biograficznymi najważniejszych polityków lat 1989 i 1990, a następnie dopasuj nazwisko odpowiedniego polityka.
RGTweDtyW5jOB
Wybierz jedno nowe słowo poznane podczas dzisiejszej lekcji i ułóż z nim zdanie.
Wybierz jedno nowe słowo poznane podczas dzisiejszej lekcji i ułóż z nim zdanie.
Trwa wczytywanie danych...
Przewodniczący NSZZ „Solidarność” od 1980 do 1991 r., pierwszy prezydent wybrany w wyborach bezpośrednich, sprawował urząd od 1990 do 1995 r., Jeden z głównych działaczy opozycji demokratycznej w okresie PRL, początkowo współpracownik Lecha Wałęsy, zwolennik tzw. polityki grubej kreski, w sporze między Mazowieckim a Wałęsą poparł tego pierwszego; redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”., Jeden z głównych działaczy opozycji w okresie PRL, działacz Solidarności, współtwórca i pierwszy prezes Porozumienia Centrum, późniejszy prezydent RP., Premier powołany przez sejm, wyłoniony w wyniku wyborów czerwcowych, zwolennik polityki ostrożnych i powolnych reform społeczno-ekonomicznych, późniejszy główny antagonista Lecha Wałęsy., Działacz komunistyczny, ostatni I sekretarz PZPR i prezydent wybrany po wyborach czerwcowych z 1989 r., sprawował urząd do 1990 r.
Polityk
Notka biograficzna
Przewodniczący NSZZ „Solidarność” od 1980 do 1991 r., pierwszy prezydent wybrany w wyborach bezpośrednich, sprawował urząd od 1990 do 1995 r.
Jeden z głównych działaczy opozycji demokratycznej w okresie PRL, początkowo współpracownik Lecha Wałęsy, zwolennik tzw. polityki grubej kreski, w sporze między Mazowieckim a Wałęsą poparł tego pierwszego; redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”.
Jeden z głównych działaczy opozycji w okresie PRL, działacz Solidarności, współtwórca i pierwszy prezes Porozumienia Centrum, późniejszy prezydent RP.
Premier powołany przez sejm, wyłoniony w wyniku wyborów czerwcowych, zwolennik polityki ostrożnych i powolnych reform społeczno-ekonomicznych, późniejszy główny antagonista Lecha Wałęsy.
Działacz komunistyczny, ostatni I sekretarz PZPR i prezydent wybrany po wyborach czerwcowych z 1989 r., sprawował urząd do 1990 r.
RG2ZwcmuPNWXv
21
Ćwiczenie 4
W dniu, w którym Tadeusz Mazowiecki otrzymał nominację na premiera, powiedział do Krzysztofa Puszy, sekretarza Lecha Wałęsy:
Panie Krzysiu, jak być premierem, mając z jednej strony Wałęsę, a z drugiej Jaruzelskiego.
C Źródło: Antoni Dudek, Historia polityczna Polski 1989–2009, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Kraków 2016, s. 93.
RB2MnoyFh7BK0
Przypomnij sobie, jakie ambicje miał Wałęsa i w jaki sposób postrzegał on rolę zaproponowanego przez siebie premiera oraz z jaką formacją ustrojową był związany Jaruzelski.
Obawy Mazowieckiego polegały na tym, iż miał on świadomość, że Wałęsa, wiedziony ambicjami, będzie się starał odgrywać rolę pierwszoplanową i na niego wpływać, Jaruzelski zaś jako prezydent reprezentujący komunistyczną elitę władzy był wrogo ustosunkowany do nowego premiera związanego z obozem solidarnościowym.
21
Ćwiczenie 5
Zapoznaj się z poniższymi stwierdzeniami. Uporządkuj je w zależności od tego, której partii hasła programowe i założenia stanowiły: Porozumienia Centrum czy Ruchu Obywatelskiego – Akcji Demokratycznej.
RJmTIUIG9VfH2
Porozumienie Centrum Możliwe odpowiedzi: 1. dążenie do stworzenia państwa niezwiązanego z żadną religią, 2. wybory prezydenckie przeprowadzone przez Zgromadzenie Narodowe, 3. oparcie się na dziedzictwie religijnym i związanym z nim systemie wartości, 4. prowadzenie polityki stopniowych przemian, 5. popieranie kandydatury Tadeusza Mazowieckiego na prezydenta, 6. celem jest stworzenie państwa liberalnego przy zachowaniu demokracji i wolności, 7. rozwiązanie PZPR rozumiane jako koniec jednego z etapów walki z komunizmem, a nie jej kres, 8. wysunięcie kandydatury Lecha Wałęsy na prezydenta, 9. jak najszybsze usunięcie Wojciecha Jaruzelskiego z urzędu prezydenta, 10. komuniści traktowani równoprawnie, 11. postrzeganie głównego zagrożenia w nacjonalizmie, klerykalizmie i ksenofobii, 12. przyspieszenie procesu dekomunizacji, czyli usunięcie z życia politycznego, społecznego i kulturalnego pozostałości dawnego systemu, 13. wybory parlamentarne najpóźniej wiosną 1991 r., 14. szybka przebudowa gospodarki na zasadach prywatyzacji i demonopolizacji, 15. rozwiązanie PZPR końcem walki z komunizmem, 16. przeprowadzenie w pełni demokratycznych wyborów Ruch Obywatelski – Akcja Demokratyczna Możliwe odpowiedzi: 1. dążenie do stworzenia państwa niezwiązanego z żadną religią, 2. wybory prezydenckie przeprowadzone przez Zgromadzenie Narodowe, 3. oparcie się na dziedzictwie religijnym i związanym z nim systemie wartości, 4. prowadzenie polityki stopniowych przemian, 5. popieranie kandydatury Tadeusza Mazowieckiego na prezydenta, 6. celem jest stworzenie państwa liberalnego przy zachowaniu demokracji i wolności, 7. rozwiązanie PZPR rozumiane jako koniec jednego z etapów walki z komunizmem, a nie jej kres, 8. wysunięcie kandydatury Lecha Wałęsy na prezydenta, 9. jak najszybsze usunięcie Wojciecha Jaruzelskiego z urzędu prezydenta, 10. komuniści traktowani równoprawnie, 11. postrzeganie głównego zagrożenia w nacjonalizmie, klerykalizmie i ksenofobii, 12. przyspieszenie procesu dekomunizacji, czyli usunięcie z życia politycznego, społecznego i kulturalnego pozostałości dawnego systemu, 13. wybory parlamentarne najpóźniej wiosną 1991 r., 14. szybka przebudowa gospodarki na zasadach prywatyzacji i demonopolizacji, 15. rozwiązanie PZPR końcem walki z komunizmem, 16. przeprowadzenie w pełni demokratycznych wyborów
Porozumienie Centrum Możliwe odpowiedzi: 1. dążenie do stworzenia państwa niezwiązanego z żadną religią, 2. wybory prezydenckie przeprowadzone przez Zgromadzenie Narodowe, 3. oparcie się na dziedzictwie religijnym i związanym z nim systemie wartości, 4. prowadzenie polityki stopniowych przemian, 5. popieranie kandydatury Tadeusza Mazowieckiego na prezydenta, 6. celem jest stworzenie państwa liberalnego przy zachowaniu demokracji i wolności, 7. rozwiązanie PZPR rozumiane jako koniec jednego z etapów walki z komunizmem, a nie jej kres, 8. wysunięcie kandydatury Lecha Wałęsy na prezydenta, 9. jak najszybsze usunięcie Wojciecha Jaruzelskiego z urzędu prezydenta, 10. komuniści traktowani równoprawnie, 11. postrzeganie głównego zagrożenia w nacjonalizmie, klerykalizmie i ksenofobii, 12. przyspieszenie procesu dekomunizacji, czyli usunięcie z życia politycznego, społecznego i kulturalnego pozostałości dawnego systemu, 13. wybory parlamentarne najpóźniej wiosną 1991 r., 14. szybka przebudowa gospodarki na zasadach prywatyzacji i demonopolizacji, 15. rozwiązanie PZPR końcem walki z komunizmem, 16. przeprowadzenie w pełni demokratycznych wyborów Ruch Obywatelski – Akcja Demokratyczna Możliwe odpowiedzi: 1. dążenie do stworzenia państwa niezwiązanego z żadną religią, 2. wybory prezydenckie przeprowadzone przez Zgromadzenie Narodowe, 3. oparcie się na dziedzictwie religijnym i związanym z nim systemie wartości, 4. prowadzenie polityki stopniowych przemian, 5. popieranie kandydatury Tadeusza Mazowieckiego na prezydenta, 6. celem jest stworzenie państwa liberalnego przy zachowaniu demokracji i wolności, 7. rozwiązanie PZPR rozumiane jako koniec jednego z etapów walki z komunizmem, a nie jej kres, 8. wysunięcie kandydatury Lecha Wałęsy na prezydenta, 9. jak najszybsze usunięcie Wojciecha Jaruzelskiego z urzędu prezydenta, 10. komuniści traktowani równoprawnie, 11. postrzeganie głównego zagrożenia w nacjonalizmie, klerykalizmie i ksenofobii, 12. przyspieszenie procesu dekomunizacji, czyli usunięcie z życia politycznego, społecznego i kulturalnego pozostałości dawnego systemu, 13. wybory parlamentarne najpóźniej wiosną 1991 r., 14. szybka przebudowa gospodarki na zasadach prywatyzacji i demonopolizacji, 15. rozwiązanie PZPR końcem walki z komunizmem, 16. przeprowadzenie w pełni demokratycznych wyborów
Trwa wczytywanie danych...
rozwiązanie PZPR końcem walki z komunizmem, komuniści traktowani równoprawnie</strong></strong>, dążenie do stworzenia państwa niezwiązanego z żadną religią, wybory parlamentarne najpóźniej wiosną 1991 r., jak najszybsze usunięcie Wojciecha Jaruzelskiego z urzędu prezydenta, prowadzenie polityki stopniowych przemian, wybory prezydenckie przeprowadzone przez Zgromadzenie Narodowe, wysunięcie kandydatury Lecha Wałęsy na prezydenta, przeprowadzenie w pełni demokratycznych wyborów, oparcie się na dziedzictwie religijnym i związanym z nim systemie wartości, rozwiązanie PZPR rozumiane jako koniec jednego z etapów walki z komunizmem, a nie jej kres, przyspieszenie procesu dekomunizacji, czyli usunięcie z życia politycznego, społecznego i kulturalnego pozostałości dawnego systemu, szybka przebudowa gospodarki na zasadach prywatyzacji i demonopolizacji, popieranie kandydatury Tadeusza Mazowieckiego na prezydenta, postrzeganie głównego zagrożenia w nacjonalizmie, klerykalizmie i ksenofobii, celem jest stworzenie państwa liberalnego przy zachowaniu demokracji i wolności
Porozumienie Centrum
Ruch Obywatelski – Akcja Demokratyczna
2
Ćwiczenie 6
Na zebraniu Komitetu Obywatelskiego 13 maja 1990 r. Lech Wałęsa powiedział:
Jeżeli jest spokój u góry, to na dole jest wojna. Dlatego zachęcam państwa do wojowania. […] Stan wojenny wprowadził marazm i obecna koncepcja robi to samo. Wziąłem sobie urlop, kiedy Tadeusz Mazowiecki został premierem. Dzisiaj schodzę z tego urlopu.
B Cytat za: Andrzej Leon Sowa, Historia polityczna Polski 1944–1991, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2001.
R1venoB3iHGcF
31
Ćwiczenie 7
Konflikt personalny czy dwie różne wizje Polski? Określ, co twoim zdaniem odegrało ważniejszą rolę w doprowadzeniu do rozpadu obozu solidarnościowego.
RiPloGHdGiKse
Zastanów się, kiedy i w jakich okolicznościach widać wpływ czynników personalnych, a kiedy ujawniają się dwie różne wizje Polski i czym miały się one charakteryzować. Czy można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie?
Trudno jednoznacznie określić, co odegrało ważniejszą rolę. Konflikt personalny zaistniał między Wałęsą a Mazowieckim, a jego podłożem były chęć zachowania niezależności przez premiera oraz nominacje dokonywane przez Wałęsę w „Tygodniku Solidarność” i Komitecie Obywatelskim. Konflikt ten jednak nie ograniczył się tylko do tych dwóch osób, ale zataczał coraz szersze kręgi i coraz więcej osób było w niego włączanych. Tych opowiadających się za wizją przyszłej Polski bardziej liberalnej i tych bardziej konserwatywnych.
31
Ćwiczenie 8
Wyobraź sobie, że jesteś dziennikarzem i przygotowujesz tekst do sierpniowego wydania o rozpadzie obozu solidarnościowego. Zatytułuj go w taki sposób, by przyciągnął uwagę czytelnika. Wybierz jedną z poniższych opcji.
Jesteś dziennikarzem pracującym w „Gazecie Wyborczej”.
Jesteś dziennikarzem pracującym w tygodniku prawicowym.
RtT8JpKYJycf4
Przypomnij sobie, jaką opcję polityczną reprezentowała „Gazeta Wyborcza”, z jakim odłamem politycznym związany był jej redaktor naczelny Adam Michnik. W artykule dokonaj diagnozy genezy dekompozycji obozu solidarnościowego, zwracając uwagę na to, kto poniósł większą odpowiedzialność.
Zastanów się, jaką opcję polityczną mogła reprezentować prasa prawicowa i z jakim odłamem politycznym sympatyzowała. W artykule dokonaj diagnozy genezy dekompozycji obozu solidarnościowego, zwracając uwagę na to, kto poniósł większą odpowiedzialność.
Opcja nr 1: W artykule należy nawiązać do kwestii reform społeczno‑ekonomicznych (plan Balcerowicza), tego, w jaki sposób ułożyć stosunki z komunistami, jakie poglądy i dlaczego stanowiły zagrożenie (klerykalizm, nacjonalizm). Zwróć uwagę na działania Lecha Wałęsy, które utrudniały rządowi sprawowanie władzy, oraz na działania Kaczyńskich, które spotkały się z ostrą reakcją ze strony zwolenników Mazowieckiego.
Opcja nr 2: W artykule nawiąż do kwestii reform Balcerowicza i ich skutków społecznych oraz tego, w jaki sposób po upadku komunizmu wyglądały stosunki z komunistami. Należy zwrócić uwagę na działania Lecha Wałęsy, które utrudniały rządowi sprawowanie władzy, oraz na działania Kaczyńskich, które spotkały się z ostrą reakcją ze strony zwolenników Mazowieckiego.