Bogactwo przyrody
Bioróżnorodność jest warunkiem równowagi ekosystemów. Utrata tej równowagi stanowi poważne zagrożenie dla funkcjonowania ziemskiej biosfery, stwarzając ryzyko wyginięcia zarówno całych gatunków, jak i pojedynczych populacji. Dlatego obowiązkiem człowieka jest ochrona bogactwa przyrody zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju.
na czym polega różnorodność biologiczna i dlaczego tak ważne jest jej zachowanie;
jakie zagrożenia ograniczają bioróżnorodność;
jakie są sposoby ochrony przyrody;
w jaki sposób działalność człowieka wpływa na różnorodność biologiczną.
Przedstawisz istotę różnorodności biologicznej.
Podasz przykłady gospodarczego użytkowania ekosystemów.
Przeanalizujesz wpływ człowieka na różnorodność biologiczną.
Uzasadnisz konieczność ochrony różnorodności biologicznej.
Przedstawisz formy ochrony przyrody w Polsce oraz uzasadnisz konieczność ich stosowania w celu zachowania gatunków i ekosystemów.
Przedstawisz odnawialne i nieodnawialne zasoby przyrody oraz propozycje racjonalnego gospodarowania tymi zasobami zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju.
1. Poziomy różnorodności biologicznej
Różnorodność biologiczna Ziemi jest efektem istnienia ogromnej liczby gatunków składających się z różniących się między sobą osobników, które żyją w nieprzeliczonych ekosystemach lądowych i wodnych. Różnorodność genetyczna w obrębie gatunku lub populacji zależy od liczby różnych alleli (wersji) danego genu. Z kolei różnorodność gatunkowa wynika ze zmian ewolucyjnych oraz współczesnych: istnienia stref klimatycznych, zróżnicowanego ukształtowania terenu, a także relacji pomiędzy żywymi elementami ekosystemów. Bogactwo ekosystemów na danym obszarze to różnorodność ekosystemowa. Obecnie na wszystkie typy różnorodności biologicznej największy wpływ ma człowiek.
Więcej informacji o poszczególnych poziomach różnorodności biologicznej znajdziesz w materiałach:
Różnorodność genetycznaRóżnorodność genetyczna;
Różnorodność gatunkowaRóżnorodność gatunkowa;
Różnorodność ekosystemowaRóżnorodność ekosystemowa.
2. Zagrożenia różnorodności biologicznej i wymieranie gatunków
Jeśli liczebność danego gatunku jest mała, grozi mu wyginięcie. Wymarcie gatunku następuje w chwili śmierci jego ostatniego przedstawiciela. Wymieranie gatunków prowadzi do spadku bioróżnorodności.
W dziejach Ziemi pięciokrotnie występowało zjawisko naturalnego, masowego wymierania gatunków, spowodowane zmianami klimatu, nagłymi wybuchami wulkanów i uderzeniami planetoid. Naukowcy uważają, że od ok. 10 tysięcy lat trwa kolejne wymieranie gatunków. Za podstawową przyczynę tego procesu uznaje się działalność człowieka.
Więcej informacji znajdziesz w materiałach:
Zagrożenia bioróżnorodnościZagrożenia bioróżnorodności;
Wymieranie roślinWymieranie roślin;
Wymieranie zwierzątWymieranie zwierząt;
Gospodarcze użytkowanie ekosystemówGospodarcze użytkowanie ekosystemów.
3. Ochrona przyrody
Istnienie każdego gatunku, łącznie z gatunkiem ludzkim, zależy od zachowania jego różnorodności genetycznej. Zachowanie różnorodności genetycznej jest możliwe dzięki ochronie przyrody. Ma ona na celu utrzymanie naturalnych procesów ekologicznych i ewolucyjnych oraz warunków optymalnych dla życia organizmów, racjonalne użytkowanie zasobów przyrody i zachowanie piękna krajobrazu. Działania w ramach ochrony przyrody zmierzają do odtwarzania lub zwiększania liczby składników przyrody zniszczonych lub zmienionych przez człowieka.
Dzięki podjęciu działań ochronnych udało się uchronić przed wyginięciem żubra, bobra europejskiego i sowę puchacza.
Więcej informacji znajdziesz w materiałach:
Dlaczego chronimy przyrodę?Dlaczego chronimy przyrodę?;
Dlaczego należy chronić przyrodę?Dlaczego należy chronić przyrodę?;
Formy ochrony przyrody w PolsceFormy ochrony przyrody w Polsce.
4. Racjonalne gospodarowanie zasobami przyrody zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju
Zrównoważony rozwój zakłada rozwój cywilizacyjny przy ograniczeniu negatywnych działań człowieka na otoczenie. Zasady zrównoważonego rozwoju zostały sformułowane podczas Szczytu Ziemi w 1992 roku w Rio de Janeiro. Został wówczas opracowany Globalny Program Działań znany jako Agenda 21. Są w nim zawarte zalecenia i wytyczne dotyczące działań, które trzeba podjąć, żeby ograniczyć zużycie zasobów przyrody.
Więcej informacji o racjonalnym gospodarowaniu zasobami przyrody zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju znajdziesz w e‑materiałach:
Odnawialne i nieodnawialne źródła energii i jej oszczędzanieOdnawialne i nieodnawialne źródła energii i jej oszczędzanie;
Zasoby wody i ich ochronaZasoby wody i ich ochrona.
Zadania
W skwarne południe spotyka się tam nieliczne gatunki ptaków, owady czy wygrzewające się na piasku jaszczurki. Życie budzi się, gdy zbliża się wieczór i powietrze stygnie. Lisy, węże, skorpiony i inne zwierzęta wychodzą ze swych kryjówek na żer. Nocne łowy zaczynają sowy i nietoperze. Wraz z porannym słońcem życie zamiera.
Unikatowa przyroda Madagaskaru tworzyła się od milionów lat. Występuje na nim aż 11,6 tys. endemicznych gatunków roślin, a wśród endemicznych zwierząt najbardziej znane są lemury. Spośród około 120 znanych i opisanych gatunków rodzimych wymarło 17, a 26 jest zagrożonych. Madagaskar należy do najbiedniejszych krajów świata. Podstawą ekonomii tego kraju jest uprawa kawy, wanilii, trzciny cukrowej i kakao oraz hodowla zwierząt. Pola uprawne i pastwiska powstają w wyniku przekształceń naturalnych sawann, lasów tropikalnych oraz moczarów. Nadzieją na poprawę bytu ludności Madagaskaru jest rozwijająca się ekoturystyka oparta na walorach przyrodniczych kraju.
Żółw błotny jest gadem wpisanym do Polskiej i Europejskiej Czerwonej Księgi Zwierząt jako gatunek narażony na wyginięcie. Jego ochrona realizowana w Poleskim Parku Narodowym (PPN) polega na obserwacji żółwic na lęgowiskach, lokalizacji składanych przez nie jaj i zabezpieczaniu ich przed drapieżnikami. Gdy żółwie nie zdążą wykluć się przed zimą, jaja przenosi się ze złóż i inkubuje w Ośrodku Ochrony Żółwia Błotnego PPN. Po wykluciu żółwiki są karmione, a wiosną wypuszczane do naturalnych siedlisk. Równocześnie prowadzone są działania w zakresie ochrony biotopu żółwia błotnego. Drzewa i zarośla, które zacieniają lęgowiska żółwi, są wykaszane. Utrzymywany jest też odpowiedni poziom wody zbiorników wodnych w miejscach bytowania żółwi.
Podaj nazwy parków narodowych, które obejmują wyjątkowe obszary przyrodnicze (takie jak las pierwotny, wydmy, torfowiska, bagna, klify morskie) i wskaż je na mapie.
Podaj nazwy parków narodowych, które obejmują wyjątkowe obszary przyrodnicze, takie jak las pierwotny, wydmy, torfowiska, bagna, klify morskie.
Obszary sieci Natura 2000 budzą wiele kontrowersji, szczególnie wśród przedstawicieli lokalnej administracji, którzy woleliby w inny sposób zagospodarować podległe im tereny. Właściciele gruntów objętych obszarami Natura 2000 otrzymują rekompensaty finansowe za utracone dochody wynikające z wprowadzonych ograniczeń.
Jak sądzisz, co jest ważniejsze: ochrona ginących gatunków i ich siedlisk czy rozwój gospodarczy regionu? Wyraź swoją opinię i zaproponuj rozwiązanie zasygnalizowanego problemu.
Szacunkowy odsetek gatunków zagrożonych wyginięciem w 2022 r. wynosił 10 % dla ryb, 41 % dla płazów, 21 % dla gadów, 13 % dla ptaków i 27 % dla ssaków.
Przeczytaj tekst i wykonaj ćwiczenia.
Przez stulecia bezlitośnie tępiono duże drapieżniki. Na początku XX w. w Europie występowały jedynie szczątkowe populacje wilków, rysi eurazjatyckich, niedźwiedzi brunatnych i rosomaków. Obecnie obserwuje się wzrost ich liczebności. Stopniowo powracają do dawnych ostoi, nierzadko zamieszkując obszary położone w bezpośrednim sąsiedztwie ludzi. Odtwarzanie się ich populacji jest ogromnym sukcesem europejskiego modelu ochrony przyrody. Naukowcy podkreślają, że rozwiązania wdrażane w innych częściach świata, polegające na ochronie dużych drapieżników niemal wyłącznie w parkach narodowych oraz odległych i odizolowanych od ludzkich skupisk obszarach dziewiczych, są niewystarczające. Europa, pomimo 2 razy mniejszej powierzchni i znacznie większej gęstości zaludnienia, ma dwukrotnie więcej wilków niż Stany Zjednoczone (wyłączając Alaskę).
Duże drapieżniki wiele zyskały dzięki wprowadzeniu wiążących większość europejskich krajów rozwiązań prawnych, m.in. konwencji berneńskiej oraz dyrektywy siedliskowej. Według raportu z 2023 r. największą liczebność we wszystkich krajach europejskich wykazuje wilk – ok. 19 tysięcy osobników. Zaraz za nim plasuje się niedźwiedź brunatny – 17 tysięcy osobników (wyłączając Rosję) oraz ryś euroazjatycki – 10 tysięcy osobników. Najrzadszy jest rosomak, który przetrwał wyłącznie w Szwecji, Norwegii i Finlandii, a jego liczebność oceniono na ok. 2 tysiące osobników. Odrodzenie populacji dużych drapieżników rodzi jednak problemy związane z drapieżnictwem na zwierzętach hodowlanych. Istnieje potrzeba ciągłego monitorowania populacji drapieżników oraz rozwiązywania ewentualnych konfliktów, np. między hodowcami a instytucjami czuwającymi nad zwiększeniem populacji drapieżników. Bez tego sukces może zostać szybko zaprzepaszczony.
Nikt nie przewidział, że przywiezienie ponad 100 lat temu do Anglii kilku wiewiórek szarych z Ameryki Północnej przesądzi o losie ich rudych kuzynek, które zostały wyparte ze wszystkich siedlisk z wyjątkiem 16 rezerwatów. Około 70 % wiewiórek szarych w Wielkiej Brytanii jest nosicielami wirusa ospy, który u nich nie wywołuje choroby, ale jest śmiertelnie groźny dla wiewiórek europejskich. Tam, gdzie choroba występuje, populacja rudych gryzoni kurczy się nawet 25 razy szybciej niż w rejonach wolnych od wirusa.
W 1948 r. sprowadzono 5 wiewiórek szarych do północnych Włoch, gdzie znalazły świetne warunki do życia. W ciągu 50 lat dotarły do Francji, potem ruszyły na północny wschód. Wkrótce podbiją resztę Europy. Na szczęście, we włoskiej populacji tych zwierząt nie stwierdzono wirusa ospy.
Ochrona wilka w Europie budzi wiele emocji. Największe kontrowersje pojawiają się w państwach, w których wilki wytępiono przed dziesiątkami lat. Tamtejsi hodowcy zarzucili wszelkie metody ochrony stad i wprowadzili masowy, pozbawiony nadzoru system wypasu owiec. Pojawienie się pierwszych wilków po tak długim czasie spowodowało lawinę szkód i ogromną niechęć ludzi do dzikich przybyszów. W Polsce liczne są głosy myśliwych oraz hodowców owiec i bydła, aby zezwolić na odstrzał tych drapieżników. Protestują przeciwko temu naukowcy i działacze ochrony przyrody, wskazując na ważną rolę wilków w ekosystemach.
Projekt edukacyjny
Gorące punkty bioróżnorodności
Na podstawie e‑podręcznika i informacji z innych źródeł zilustrujcie bogactwo przyrody oraz problemy nękające ludzi żyjących na obszarach nazywanych gorącymi punktami bioróżnorodności Ziemi.
Dobierzcie się w zespoły 3‑4 osobowe.
Drogą losowania wybierzcie jeden obszar – gorący punkt, który będzie przedmiotem waszej pracy.
Wybierzcie formę prezentacji waszej pracy (prezentacja multimedialna, poster, album, film itp.)
Ustalcie, jakie problemy poruszycie w prezentacji.
Określcie sposoby, dzięki którym prezentacja okaże się atrakcyjna dla słuchaczy.
Określcie 3 kryteria, na podstawie których ocenicie jakość prezentacji.
Dokonajcie podziału zadań i ustalcie, kto:
będzie liderem zespołu odpowiedzialnym za sprawny przebieg zadania,
zbierze potrzebne materiały,
wykona wybraną formę prezentacji materiału,
przedstawi wyniki pracy na forum klasy.
Ustalcie harmonogram prac zespołu, formę i terminy spotkań.
Zaprezentujcie wyniki swej pracy na forum klasy lub szkoły.
Poszukajcie odpowiedzi na pytania:
Jaki jest cel prezentacji?
Po czym poznacie, że jej cel został osiągnięty?
Dlaczego obszar będący przedmiotem waszego opracowania jest zagrożony?
Dlaczego objęto ten obszar ochroną?
Jakie gatunki roślin i zwierząt są chronione na tym obszarze?
Jakie działania podjęto w celu ratowania tego obszaru?