Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Adriana Grzelak‑Krzymianowska, Tamara Roszak, Artur Gałkowski
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Anno Nuovo, benvenuto! - Witaj Nowy Roku!
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa I, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
pozna włoskie zwyczaje dotyczące świętowania Nowego Roku.
nauczy się opowiadać o różnicach kulinarnych między wybranymi regionami Włoch.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur.
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne oraz kulturowe.
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
pozyskuje świadomość znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach kultury cywilizacyjnej.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego w nowym kontekście
strategie kognitywne – pozyskiwanie wiedzy językowo‑kulturowej, tworzenie różnych kombinacji zdań, analizowanie danych języka obcego
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia wyrazów, poznawanie synonimów, niuansów znaczeniowych
strategie metakognitywne – formułowanie pragmatycznych intencji w wypowiedzi, centralizowanie procesu uczenia na wybranym zagadnieniu
strategie afektywne – odwoływanie się do doświadczeń i upodobań uczniów, podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe)
eklektyzm
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe
nauczanie zdalne i hybrydowe
nauczanie programowane
metody sytuacyjno‑inscenizacyjne
Formy pracy:
praca pod kierunkiem nauczyciela
praca indywidualna
praca w parach
praca w grupach
Środki dydaktyczne:
komputer / laptop / smartfon z dostępem do Internetu
materiały piśmiennicze
głośniki
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel stawia pytania: Quando comincia l’Anno Nuovo? / Che cosa fate per festeggiare l’arrivo dell’Anno Nuovo?
Uczniowie zastanawiają się także, co im się kojarzy z Nowym Rokiem: A che cosa associamo l’evento di festeggiare l’Anno Nuovo? W odpowiedziach możliwe m.in. la festa di San Silvestro, incontri con amici, andare in discoteca, gli auguri, la speranza di un buon futuro, i progetti.
Uczniowie zapoznają się z informacją wstępną. Niektóre ze sformułowań z tekstu mogą zostać przetłumaczone na włoski i wykorzystane w dalszej części lekcji.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst Le tradizioni di Capodanno in Italia. W celu zrozumienia nieznanego słownictwa korzystają z załączonych objaśnień i słownika. Pozostałe nieznane słówka wyjaśniają z pomocą nauczyciela lub w grupach między sobą.
Wykonują polecenie V/F.
Odpowiadają na dodatkowe pytania do tekstu, np. Che cos’è Capodanno?; In che modo si accoglie l’Anno Nuovo?; Quando comincia esattamente l’Anno Nuovo?; Che cos’è l’abbondanza?; Che cos’è il benessere?; Che cosa significa la felicità per voi?
Zastanawiają się nad znaczeniem poszczególnych zwyczajów i przesądów związanych z Nowym Rokiem.
Nauczyciel zachęca do odtworzenia informacji dotyczących zwyczajów wymienionych w tekście Le tradizioni di Capodanno, przy czym objaśnia użycie formy bezosobowej czasowników zwrotnych ci + si + verbo 3 pers. Sing.
Uczniowie tworzą zdania z formami bezosobowymi i si passivante, np. odpowiadając na pytanie Che cosa si fa in Polonia a Capodanno? Che cosa si fa prima? Che cosa si fa dopo? (Si festeggia; Si va in discoteca; Si esce fuori; Si balla; Si mangiano cose buone; Ci si riposa; Si fanno i progetti per tutto l’anno; itd.)
Uczniowie zapoznają się z mapą interaktywną. Odsłonięcie wszystkich informacji wymaga czasu. Można to zadanie w dużej części przedstawić jako pracę domową i wrócić do niego na kolejnej lekcji, sprawdzając, co uczniowie zapamiętali, mogą odtworzyć w zależności od odsłanianego miejsca na mapie Włoch.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują polecenia do multimedium, a następnie zestaw ćwiczeń w Sprawdź się.
Podsumowane zostaje słownictwo poznane podczas lekcji.
Tworzone są zdania z czasownikami w formie bezosobowej czasowników zwrotnych.
Praca domowa:
Poza zadaniem sugerowanym wyżej, uczniowie mogą wykonać ćw. otwarte 7 i 8 / Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
Pomocniczo można wykorzystać fragmenty innych materiałów znajdujących się na platformie:
Il tempo liberoIl tempo libero
Attività quotidianeAttività quotidiane
Vieni con me alla festa?Vieni con me alla festa?
Tante occasioni per festeggiare!Tante occasioni per festeggiare!
Nomen omenNomen omen
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium stwarza okazję do poszerzenia zasobu słownictwa. Można poprosić uczniów o wynotowanie nowych słówek i wspólne wyszukiwanie znaczeń (przy pomocy załączonego słownika, słowników tradycyjnych i innych elektronicznych). W przypadku kulturemów uczniowie mogą odszukać w internecie odpowiednie ilustracje i dodatkowe opisy.
Multimedium powinno być inspiracją dla zgromadzenia informacji dotyczących Polski w zakresie ogólnym lub charakterystycznym dla miejsca, z którego pochodzą uczniowie. Takie informacje można przygotować jako ciekawostkę, którą uczniowie będą mogli się podzielić ze swoimi kolegami i koleżankami włoskimi podczas spotkań realnych i wirtualnych w programach wymiany.