Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Adriana Grzelak‑Krzymianowska, Milena Lange, Tamara Roszak, Marta Sterna
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Le vacanze all’italiana - Wakacje po włosku
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, klasa VIII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
kompetencje cyfrowe.
Cele operacyjne:
Uczeń zapamiętuje wyrażenia dotyczące różnych form aktywności w czasie wakacji.
Uczeń zapamiętuje nazwy różnych form zakwaterowania w czasie wakacji.
Uczeń stosuje regularne formy czasu futuro semplice.
Uczeń tworzy zdania, wykorzystując poznane elementy.
Cele motywacyjne:
Zaproponowane zadania ilustrują przydatność języka włoskiego do realizacji własnych celów komunikacyjnych ucznia.
Zaproponowane zadania służą rozwijaniu u uczniów świadomości znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach życia społecznego.
Zaproponowane zadania rozwijają wrażliwość międzykulturową oraz kształtują postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne:
a) strategie zapamiętywania;
b) strategie przetwarzanie materiału językowego.
Strategie socjalne:
a) stawianie pytań;
b) wszystkie formy współpracy z innymi osobami na lekcji.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
kognitywizm;
konektywizm;
podejście holistyczne;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
metoda kognitywna;
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
teoria Inteligencji Wielorakich.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do internetu, głośniki;
słownik włosko‑polski;
materiały piśmienne;
mapa Włoch.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wprowadza lekcję, która będzie dotyczyła atrakcji turystycznych we Włoszech. Może zapytać uczniów, jakie mają pomysły na spędzenie wakacji we Włoszech. Jedni wskażą na morza, inni na góry, wyspy albo zwiedzanie zabytków. Włochy są tak pełne atrakcji, że trudno się zdecydować.
Nauczyciel proponuje przeczytanie i wysłuchanie kilku wpisów na forum, którego użytkownicy doradzają sobie, gdzie i jak spędzić wakacje we Włoszech. Można poprosić kilkoro uczniów o odczytanie wpisów, a następnie włączyć rejestrację tekstów, aby uczniowie mogli porównać swoją wymowę z wymową lektorów włoskich. Uczniowie mogą wynotować proponowane atrakcje, korzystając z pola do notatek, które znajduje się pod tekstem. Polecenie do tekstu źródłowego sprawdza zrozumienie treści postów. W tekście źródłowym występuje 10 czasowników w czasie futuro semplice.
Nauczyciel może zaproponować, aby uczniowie domyślili się z kontekstu, których osób dotyczą poszczególne formy. Następnie uczniowie zapoznają się z całym paradygmatem czasu przyszłego prostego w formach regularnych. W celu przećwiczenia czasu przyszłego proponuje się, aby uczniowie układali zdania w tym czasie z wykorzystaniem znanych sobie czasowników. Pomocniczo nauczyciel może podawać proste zdania w czasie teraźniejszym i prosić uczniów o przekształcenie ich na czas przyszły, np. Ogni anno visito l’Italia. Anche la prossima estate visiterò l’Italia.
Faza realizacyjna:
W tej fazie uczniowie będą analizować mapę pojęć, której centralnym punktem są vacanze. Od pojęcia centralnego strzałki prowadzą na kolejne poziomy. Uczniowie zapoznają się z wyrażeniami, które znajdują się na kolejnych poziomach, wskazujących na to, gdzie możemy spędzać wakacje, jak możemy je spędzać, z kim możemy je spędzać, jaki rodzaj wakacji nas interesuje, jakie aktywności są związane z wakacjami, jakie miejsca mogą nas interesować w czasie wakacji, gdzie możemy przenocować i kiedy chcemy się wybrać na krótsze lub dłuższe wakacje.
Uczniowie odczytują poszczególne wyrażenia. W celu ich utrwalenia można zaproponować ułożenie z nimi prostych zdań w znanych uczniom czasach. Mogą oni zanotować proponowane zdanie, korzystając z pola do notatek, które znajduje się pod mapą pojęć. Polecenia do medium bazowego sprawdzają na różne sposoby znajomość pojawiającej się w nim leksyki.
Faza podsumowująca:
Pod koniec lekcji uczniowie mają szansę sprawdzić nabytą wiedzę i umiejętności, wykonując zestaw ośmiu ćwiczeń z sekcji Sprawdź się. W ćwiczeniu 2, które polega na znalezieniu intruza w grupie wyrazów, można dodatkowo poprosić uczniów o wyjaśnienie, dlaczego wskazany wyraz nie pasuje do pozostałych, a także poprosić o podanie kilku wyrazów, które pasowałyby do danego intruza. W ćwiczeniu 3 można zaproponować trudniejszą wersję, w której uczniowie będą się starali domyślić rozwiązania na podstawie kontekstu, bez zaglądania do proponowanych odpowiedzi. W ćwiczeniu 5 można dodatkowo poprosić o podanie występujących w nim zdań w czasie futuro semplice również w innych osobach. Ćwiczenie 6 sprawdza opanowanie regularnych form czasu przyszłego prostego we wszystkich 3 koniugacjach. Proponuje się przygotowanie ćwiczenia 7 w parach. Wersją trudniejszą będzie próba zaimprowizowania dialogu z koleżanką/kolegą na forum klasy. W ćwiczeniu 8 można zaproponować, aby każdy z uczniów napisał autentyczny mail do koleżanki/kolegi z klasy i wysłał go, a następnie, aby adresat(ka) na ten mail odpowiedział(a). Dobrze, żeby maile były przesłane do wiadomości nauczyciela, który mógłby sprawdzić ich poprawność.
Jeśli pojawiają się trudności z wykonaniem ćwiczeń, należy powtórzyć z uczniami materiał. Uczniowie mogą to też zrobić samodzielnie w domu.
Jeżeli wszystkie ćwiczenia zostaną wykonane poprawnie, będzie to oznaczało, że cele zaproponowane w e‑materiale zostały osiągnięte.
Praca domowa:
Proponuje się wykonanie w domu ćwiczeń nr 1 i 4.
Materiały pomocnicze:
Pomocniczo można wykorzystać fragmenty innych materiałów znajdujących się na platformie:
Mezzi di trasporto in cittàMezzi di trasporto in città
In cittàIn città
In giro per RomaIn giro per Roma
Alla stazione del trenoAlla stazione del treno
Facciamo una gitaFacciamo una gita
In aeroporto, preparati al decollo!In aeroporto, preparati al decollo!
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Dobrze jest zastosować multimedium bazowe w trakcie lekcji. Dodatkowo multimedium może być wykorzystane przez uczniów w domu w celu utrwalenia poznanych zwrotów i leksyki.
Inspirując się mapą myśli z niniejszego e‑materiału, uczniowie rozpisują na kartkach własną mapę na temat swoich wymarzonych wakacji. Prezentują mapy na forum klasy.