Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Joanna Ciesielka
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Eventi sportivi - Imprezy sportowe
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, szkoła średnia, klasa IV, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje obywatelskie;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń powtarza słownictwo związane z różnymi zawodami sportowymi i wykorzystuje je w swoich wypowiedziach.
Uczeń analizuje teksty opisujące różne turnieje i na ich podstawie uczy się tworzenia opisów różnych zawodów sportowych.
Uczeń pozyskuje wiedzę kulturową dotyczącą różnych elementów włoskich realiów (sprinter Marcell Jacobs, Serie A itd.).
Uczeń rozumie zasady doboru czasownika posiłkowego w czasach złożonych i stosuje je w swoich wypowiedziach.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur.
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne oraz kulturowe.
Uczeń wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
Uczeń zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne.
Strategie zapamiętywania.
Strategie przetwarzanie materiału językowego.
Strategie pozyskiwania wiedzy kulturowo‑językowej.
Strategie zadaniowe.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe)
strategia pamięciowa (zapamiętywanie przez działanie – np. tworzenie zależności, powiązań)
lekcja odwrócona
Formy pracy:
Praca pod kierunkiem nauczyciela.
Praca indywidualna.
Praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do internetu,
głośniki,
tablica interaktywna,
materiały piśmiennicze;
do fazy podsumowującej można wykorzystać materiały ilustracyjne przywodzące na myśl poznane słownictwo
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Jako że zajęcia mają mieć formę lekcji odwróconej, na poprzednich zajęciach nauczyciel prosi uczniów o zapoznanie się z tekstem rozpoczynającym materiał, wykonanie do niego ćwiczenia oraz o przeczytanie zamieszczonych pod nim informacji i zrobienie notatki z najważniejszych zagadnień dotyczących wyboru właściwego czasownika posiłkowego w czasach złożonych.
Po zaprezentowaniu uczniom celów zajęć, nauczyciel pyta uczniów, czy byli kiedyś na jakiejś imprezie sportowej lub czy śledzili transmisję telewizyjną, radiową lub internetową z jakiegoś turnieju oraz jakie to były zawody. Następnie prosi ich o krótkie przedstawienie zagadnień, z którymi się zapoznali. Może mieć ono formę pracy na forum klasy – nauczyciel zadaje pytania dot. użycia czasowników posiłkowych, odpowiadają wybrani uczniowie.
Faza realizacyjna:
Uczniowie samodzielnie lub w grupach zapoznają się z ilustracją interaktywną i wykonują znajdujące się pod nią ćwiczenia. Nauczyciel służy pomocą w przypadku trudności.
W czasie zajęć można wykonać jeszcze zadania 1, 4, 5 i 6 z sekcji Sprawdź się.
Faza podsumowująca:
Uczniowie pracują w parach i w ciągu 2 min. próbują wypisać poznane na zajęciach słownictwo dotyczące sportu. Ćwiczenie ma formę zabawy. Uczniowie, którzy wypiszą najwięcej słów, zostają nagrodzeni plusami lub skróceniem pracy domowej.
Podsumowanie pracy w parach na forum klasy.
Praca domowa:
Ćwiczenia z sekcji Sprawdź się; w szczególności otwarte nr 7 i 8.
Materiały pomocniczne:
W części zajęć poświęconej wyborowi czasownika posiłkowego można wykorzystać fragmenty materiałów:
In estate sono andata a RomaIn estate sono andata a Roma
La vita ordinaria a scuolaLa vita ordinaria a scuola
Capoluogo lombardoCapoluogo lombardo
W części poświęconej sportowi można wykorzystać fragmenty materiałów:
Giochi olimpici invernaliGiochi olimpici invernali
Andiamo a vedere il derby!Andiamo a vedere il derby!
Gli italiani e lo sportGli italiani e lo sport
Perché non corriamo insieme?Perché non corriamo insieme?
Sport di squadraSport di squadra
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Zanim uczniowie zapoznają się z ilustracją interaktywną, można ich poprosić, aby w oparciu o podane słowa kluczowe z każdego tekstu odgadli, o jakie zawody chodzi.