Scenariusz dla nauczyciela
Autorki: Adriana Grzelak‑Krzymianowska, Tamara Roszak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Non solo scuola. Le attività extrascolastiche - Nie tylko szkoła. Zajęcia pozalekcyjne
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, klasa VIII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zapamiętuje wyrażenia dotyczące różnych form zajęć pozaszkolnych;
stosuje czasowniki nieregularne porre, tenere, condurre, raccogliere;
tworzy zdania, wykorzystując poznane elementy.
Cele motywacyjne:
Zaproponowane zadania ilustrują przydatność języka włoskiego do realizacji własnych celów komunikacyjnych ucznia.
Zaproponowane zadania służą rozwijaniu u uczniów świadomości znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach życia społecznego.
Zaproponowane zadania rozwijają wrażliwość międzykulturową oraz kształtują postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne:
a) strategie zapamiętywania;
b) strategie przetwarzanie materiału językowego.Strategie socjalne:
a) stawianie pytań;
b) wszystkie formy współpracy z innymi osobami na lekcji.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
kognitywizm;
konektywizm;
podejście holistyczne;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
metoda kognitywna;
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
teoria Inteligencji Wielorakich.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w grupach (w zależności od liczebności klasy i strategii lekcyjnej);
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do internetu, głośniki;
słownik włosko‑polski;
materiały piśmienne.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wprowadza lekcję, która będzie dotyczyła zajęć pozaszkolnych. Nauczyciel pyta, czy uczniowie uczestniczą w jakiś zajęcia pozalekcyjnych. Następnie nauczyciel pyta, czy uczniowie potrafią nazwać te zajęcia po włosku. Tekst Che cosa fai dopo la scuola? pomoże uczniom nazywać różne aktywności po włosku. Uczniowie słuchają nagrania, śledząc tekst pisany. Dzięki polu przeznaczonemu na notatki mogą zapisywać nowe pojęcia. Polecenie do tekstu źródłowego sprawdza zrozumienie treści tekstu. W tekście źródłowym występują czasowniki nieregularne tenere, porre, condurre i cogliere. Nauczyciel pyta, czy uczniowie domyślają się znaczenia z kontekstu. Zapoznają się z odmianą tych czasowników (indicativo presente i imperativo), a także poznają kilka pokrewnych czasowników, rozszerzonych o prefiksy. Proponuje się, aby uczniowie ułożyli kolejne zdania z tymi czasownikami. Pomocniczo można zadawać uczniom pytania, np. Che cosa proponi di fare questo fine settimana?
Faza realizacyjna:
Nauczyciel czyta uczniom polecenie do animacji. Prosi ich, aby podczas oglądania animacji wypisali najważniejsze rady, których pani psycholog udziela dzieciom podczas spotkania na temat wyboru zajęć pozalekcyjnych. Uczniowie zapoznają się z medium, zwracając uwagę na rady pani psycholog. Mogą je wynotować w polu umieszczonym pod medium albo na kartce. Nauczyciel wyjaśnia nieznane słownictwo, może ponownie pokazać uczniom animację, albo wrócić do jej trudniejszych fragmentów. Po obejrzeniu multimedium nauczyciel sprawdza, czy uczniowie wypisali rady pani psycholog. Uczniowie konfrontują swoje notatki. Następne uczniowie pod okiem nauczyciela wykonują pierwsze polecenie do medium, które zawiera test jednokrotnego wyboru, sprawdzający zrozumienie animacji. Drugie polecenie sprawdza znajomość kilku wyrażeń dotyczących zajęć pozaszkolnych. W trzecim poleceniu należy przyporządkować wybrane zajęcia do wskazanych kategorii. Dodatkowo uczniowie mogą wskazać inne zajęcia i zaproponować dla nich odpowiednią kategorię.
Faza podsumowująca:
Pod koniec lekcji uczniowie mają szansę sprawdzić nabytą wiedzę i umiejętności, wykonując zestaw ośmiu ćwiczeń z sekcji “Sprawdź się”. W ćwiczeniu 1 można dodatkowo poprosić uczniów o ułożenie zdań z uzyskanymi zwrotami. W ćwiczeniu 2 można zaproponować wersję trudniejszą, polegającą na domyśleniu się brakujących wyrazów z kontekstu bez odczytywania podpowiedzi. Niektóre zdania mogą mieć kilka wariantów rozwiązania. W ćwiczeniu 5 można poprosić uczniów o uzasadnienie, dlaczego wskazany wyraz nie pasuje do pozostałych. W ćwiczeniu 6 można dodatkowo zaproponować ułożenie zdań z czasownikami występującymi w krzyżówce. Ćwiczenie 7 można wykonać w parach, proponując uczniom napisanie również pierwszego maila. W zależności od potencjału grupy można zaproponować trudniejszą wersję ćwiczenia 8, w której uczniowie podjęliby dyskusję bezpośrednio po wysłuchaniu nagrań, bez przygotowania pisemnego. Dodatkowo uczniowie mogą przedstawić na forum klasy własny tygodniowy harmonogram zajęć.
Jeśli pojawiają się trudności z wykonaniem ćwiczeń, należy powtórzyć z uczniami materiał. Uczniowie mogą to też zrobić samodzielnie w domu.
Jeżeli wszystkie ćwiczenia zostaną wykonane poprawnie, będzie to oznaczało, że cele zaproponowane w e‑materiale zostały osiągnięte.
Praca domowa:
Proponuje się wykonanie w domu ćwiczeń nr 3 i 4.
Materiały pomocnicze:
Pomocniczo można wykorzystać fragmenty innych materiałów znajdujących się na platformie:
La mia scuolaLa mia scuola
In classeIn classe
Le materie scolasticheLe materie scolastiche
Benvenuti alla lezione!Benvenuti alla lezione!
Una settimana a scuolaUna settimana a scuola
La scuola in ItaliaLa scuola in Italia
Promosso o bocciato? Un giorno alle mediePromosso o bocciato? Un giorno alle medie
La scuola dei miei sogniLa scuola dei miei sogni
Come studiare?Come studiare?
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Dobrze jest zastosować multimedium bazowe w trakcie lekcji.
Dodatkowo multimedium może być wykorzystane przez uczniów w domu w celu utrwalenia poznanych zwrotów i leksyki.
Multimedium może być punktem do dyskusji na temat zajęć pozaszkolnych uczniów danej klasy.
Uczniowie mogą dodać do wymienionych w medium inne zajęcia pozaszkolne, na które uczęszczają.