Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Marta Sterna, Artur Gałkowski, Tamara Roszak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Made in Italy - Made in Italy
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa I, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
będzie potrafił opowiedzieć, z czego słyną Włosi;
nauczy się formułować pytania i wykorzystywać je w komunikacji.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur;
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne oraz kulturowe;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo;
zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych;
pozyskuje świadomość znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach kultury cywilizacyjnej.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego w nowym kontekście;
strategie kognitywne – pozyskiwanie wiedzy językowo‑kulturowej, tworzenie różnych kombinacji zdań, analizowanie danych języka obcego;
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia wyrazów, poznawanie synonimów, niuansów znaczeniowych;
strategie metakognitywne – formułowanie pragmatycznych intencji w wypowiedzi, centralizowanie procesu uczenia na wybranym zagadnieniu;
strategie afektywne – odwoływanie się do doświadczeń i upodobań uczniów, podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów.
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
eklektyzm;
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe;
nauczanie zdalne i hybrydowe.
Formy pracy:
praca pod kierunkiem nauczyciela;
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu/materiały piśmiennicze/głośniki.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel prosi uczniów o wymienienie wszystkiego, co kojarzy im się z formułą Made in Italy, oczekując podawania informacji, nazw, określeń w języku włoskim; naprowadzając uczniów na odpowiedniki włoskie danych wskazywanych w języku polskim.
Do fazy wprowadzającej można także włączyć odpowiedzi na pytania zamieszczone w tekście wprowadzającym.
Zanim uczniowie zapoznają się z tekstem źródłowym, warto objaśnić (bazując na powyższym oraz ogólnej wiedzy kulturowej), czym się zajmuje architekt, malarz, rzeźbiarz, reżyser, projektant itp., podając odpowiedniki i objaśnienia w języku włoskim.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają/wysłuchują dialogu proponowanego w tekście źródłowym. Szukają rozwiązania postawionych zagadek. Odsłaniają nieznane słownictwo.
Nauczyciel prowadzi uczniów po materiale językowym w ten sposób, aby zaproponować strategie poznawania znaczeń, budowania definicji, przypisywania znaczeń kulturowych.
Uczniowie wyszukują w dialogu konstrukcji pytajnych, poznają kolejne ich objaśnienia i zastosowania komunikacyjne przedstawione w tekście właściwym.
Odsłaniają informacje przekazane w prezentacji multimedialnej, pozwalając przeprowadzić się przez nią Leonardo da Vinciemu. Wykonują polecenia zaproponowane do multimedium oraz zestaw ćwiczeń w sekcji Sprawdź się, ściśle powiązanych z danymi poznanymi w prezentacji multimedialnej i innych częściach e‑materiału.
Faza podsumowująca:
W podsumowaniu lekcji uczniowie mogą podjąć się podobnego zadania intelektualnego, jak w jej wprowadzeniu, podając propozycje, które można wpisać w formułę Made in Poland.
Razem z nauczycielem starają się znaleźć odpowiedniki polskie dla swoich propozycji lub ich objaśnienia opisowe, sytuacyjne, kontekstowe. Zebrane dane mogą także włączyć w wymianę pytań i odpowiedzi (z wykorzystaniem ćwiczonych w czasie lekcji pytajników/konstrukcji pytajnych).
Można także zaproponować quiz polegający na stawianiu pytań o znaną osobę i odgadywaniu jej imienia i nazwiska (można zapytać o płeć, zawód, obszar kultury, z którym jest związana, sukcesy itd.)
Praca domowa:
W domu uczniowie mogą przygotować pisemnie ćw. 7 i 8, polegając też na wprowadzeniu do ich meritum, które zostanie omówione wstępnie podczas lekcji.
Materiały pomocnicze:
Pomocniczo można wykorzystać fragmenty innych materiałów znajdujących się na platformie:
Festeggiamo!Festeggiamo!
Che cosa danno al cinema?Che cosa danno al cinema?
Un incontro con l'arteUn incontro con l'arte
Che musica preferisci?Che musica preferisci?
Perché amiamo la cucina italiana?Perché amiamo la cucina italiana?
Il cinemaIl cinema
In bibliotecaIn biblioteca
Le festività italianeLe festività italiane
Andiamo a teatroAndiamo a teatro
Quanto hai mangiato alla sagra?Quanto hai mangiato alla sagra?
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie mogą rozbudować prezentacje o dodatkowe informacje ilustracyjne (wyszukując ich online) lub treściowe (informacje na temat osób, obiektów, produktów itd.). Szczególnie polecane jako zadanie dla uczniów poszerzających znajomość języka i kultury włoskiej.