Scenariusz dla nauczyciela
Autorki: Justyna Groblińska, Agnieszka Woch, Katarzyna Kowalik
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Usa e riusa - Użyj i wykorzystaj ponownie
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa IV, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje w wypowiedziach ustnych i pisemnych słownictwo związane z ekologią, a w szczególności z recyklingiem.
Uczeń powtarza czasy przeszłe, teraźniejsze i czas przyszły oraz leksykę związaną z ekologią.
Uczeń stosuje w wypowiedziach ustnych i pisemnych czasowniki w czasach przeszłych, teraźniejszych i przyszłym.
Uczeń poznaje sposoby konwencjonalnego i kreatywnego wykorzystania odpadów.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozumie potrzebę troski o środowisko.
Uczeń potrafi odmieniać czasowniki i stosować czasowniki w czasach przeszłych, teraźniejszych i przyszłym.
Uczeń rozumie komunikaty ustne i pisemne związane z ekologią.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne.
Strategie zapamiętywania.
Strategie przetwarzanie materiału językowego.
Strategie pozyskiwania wiedzy kulturowo‑językowej.
Strategie zadaniowe.
Metody i techniki nauczania:
Metoda kognitywna.
Zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe.
Nauczanie polisensoryczne.
Podejście komunikacyjne.
Formy pracy:
Praca indywidualna.
Praca w parach lub w grupach.
Praca pod kierunkiem nauczyciela.
Środki dydaktyczne:
Komputer z dostępem do internetu.
Rzutnik lub tablica multimedialna (lub odtwarzacz plików audio).
Materiały piśmiennicze.
Dodatkowo: np. przedmioty wykonane z odpadów.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel może zacząć lekcję od pokazania przykładowych przedmiotów wyprodukowanych z odpadów. Pyta, czy uczniowie prowadzą ekologiczny styl życia, jakie przejawy ekologicznych postaw zauważają wokół siebie. Prowadzi rozmowę z uczniami na podstawie wprowadzającego tekstu i jeśli uczniom nie są znane kreatywne sposoby wykorzystania odpadów, przedstawia je, podając przykłady z e‑materiału lub inne.
Nauczyciel zapowiada, że dzięki niniejszemu e‑materiałowi uczniowie poznają konwencjonalne i oryginalne sposoby wykorzystania odpadów, powtórzą dotychczasowe słownictwo związane z ekologią, rozszerzą je, a także powtórzą znajomość czasowników w czasach przeszłych, teraźniejszym i przyszłych.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie tekstu dotyczącego recyklingu w restauracjach włoskich i nie tylko. Pyta uczniów, czy znane im były wcześniej proponowane w tekście formy ekologicznych zabiegów. Upewnia się, czy wszystkie trudniejsze elementy leksykalne są dla nich zrozumiałe, czy sprawdzili ich znaczenia w słowniku. Następnie prosi o wykonanie ćwiczenia na rozumienie treści tekstu.
Nauczyciel przypomina uczniom pokrótce typy poznanych już przez nich czasów. Prosi uczniów o powtórzenie zasad ich użycia. Nauczyciel podkreśla trudniejsze zasady – czasowniki nieregularne, czasowniki posiłkowe, różnice między użyciem czasów – np. między passato prossimo i imperfetto. Na podstawie przykładowych zdań w tekście właściwym pokazuje uczniom, jak mogą wykorzystać różne czasy w wypowiedziach związanych z ekologią i nie tylko. W celu utrwalenia wiedzy gramatycznej nauczyciel wykonuje z uczniami ćw. 1‑5 z sekcji Sprawdź się.
Następnie nauczyciel prosi uczniów o rozwiązanie testu ze znajomości słownictwa związanego z ekologią oraz o wykonanie trzech poleceń do multimedium.
Faza podsumowująca:
Na koniec nauczyciel prosi uczniów o wykonanie w parach lub grupach ćw. 6 z sekcji Sprawdź się. Nauczyciel pyta uczniów o to, czego nauczyli się w czasie przeprowadzonej lekcji, a następnie podsumowuje ją.
Praca domowa:
Nauczyciel prosi o wykonanie w domu pozostałych ćwiczeń z sekcji Sprawdź się (ćw. 7‑8).
Materiały pomocnicze:
Cerco nuovi amici!Cerco nuovi amici!
Imparare senza studiare!Imparare senza studiare!
Chi deve passare l’aspirapolvere?Chi deve passare l’aspirapolvere?
Il nuovo anno scolasticoIl nuovo anno scolastico
Cosa hai fatto a scuola?Cosa hai fatto a scuola?
Vacanza lavoro in una fattoriaVacanza lavoro in una fattoria
Il tempo libero ieri e oggiIl tempo libero ieri e oggi
Parliamo del tempo!Parliamo del tempo!
Una visita guidataUna visita guidata
Come fare la raccolta differenziata?Come fare la raccolta differenziata?
Salvare la TerraSalvare la Terra
Forza della naturaForza della natura
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Test to multimedium, do którego uczeń może podejść wielokrotnie, ponieważ za każdym razem rozwiązuje 10 zadań z większej puli pytań. W ten sposób uczeń utrwala materiał leksykalny związany z ekologią oraz rozwija w sobie umiejętność rozwiązywania testów.