Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Adriana Grzelak‑Krzymianowska, Artur Gałkowski, Tamara Roszak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Grandi eventi culturali in Italia - Ważne wydarzenia kulturalne we Włoszech
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, szkoła ponadpodstawowa, klasa I, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
poznaje ważne wydarzenia kulturalne we Włoszech.
potrafi opisać różne wydarzenia kulturalne we Włoszech.
uczy się, jak mówić o tym, co ktoś lubi (zastosowanie czasownika piacere), czego komuś brakuje (zastosowanie czasownika mancare) lub co komuś wystarcza (zastosowanie czasownika bastare).
Cele motywacyjne:
Uczeń:
rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur.
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne oraz kulturowe.
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
pozyskuje świadomość znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach kultury cywilizacyjnej.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego w nowym kontekście
strategie kognitywne – pozyskiwanie wiedzy językowo‑kulturowej, tworzenie różnych kombinacji zdań, analizowanie danych języka obcego
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia wyrazów, poznawanie synonimów, niuansów znaczeniowych
strategie metakognitywne – formułowanie pragmatycznych intencji w wypowiedzi, centralizowanie procesu uczenia na wybranym zagadnieniu
strategie afektywne – odwoływanie się do doświadczeń i upodobań uczniów, podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe)
eklektyzm
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe
nauczanie zdalne i hybrydowe
Formy pracy:
praca pod kierunkiem nauczyciela
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach;
Środki dydaktyczne:
komputer / laptop / tablet / smartfon z dostępem do Internetu
materiały piśmiennicze
głośniki
słowniki
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów, czy znają jakieś wydarzenia kulturalne, które mają miejsce we Włoszech. Niektóre z nich są podobne do tych w Polsce, inne są charakterystyczne dla Italii. Nauczyciel naprowadza uczniów na takie wydarzenia jak festiwale (muzyczne, filmowe, teatralne, ludowe); uroczystości lokalne (np. odpusty/święta typu fiera czy dożynki - wł. festa delle raccolte, itd.), zawody sportowe (np. partita di calcio tra due località. Zebrane w tej fazie słownictwo zapisywane jest na tablicy (np. zamykanym skrzydle, tablicy papierowej, w folderze tablicy interaktywnej). Można do niego powrócić w podsumowaniu lekcji.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem Grandi eventi culturali in Italia, który jest poświęcony wydarzeniom kulturalnym we Włoszech. Wypisują wydarzenia proponowane przez uczestników dyskusji internetowej i odnajdują na mapie Włoch miejscowości, w których się one odbywają. Można wyjaśnić uczniom, że we Włoszech znajdziemy święta lokalne typu fiera dedykowane niemal wszystkim patronom religijnym, a jednocześnie różnym produktom rolnym i wyrobom rzemieślniczym, jak również takim społecznym aktywnościom, jak muzyka, biesiadowanie, przemarsze, gonitwy, procesje, potyczki, rywalizacja. Wypisane przez uczniów wydarzenia należy kulturowo przybliżyć, poświęcając więcej uwagi Palio di Siena, Carnevale di Viareggio, Calcio storico fiorentino, Festival del cinema di Venezia, Fiera del tartufo bianco…). Uczniowie wykonują polecenie V/F. Po objaśnieniu słownictwa w proponowanych postach, mogą podsumować wynotowane słówka przypisując je do poszczególnych wydarzeń (na zasadzie gry, np. la contrada si associa al Palio di Siena; le sfilate si organizzano durante il Carnevale di Viareggio itd.). Rozszerzeniem tematyki omawianej w tekście Grandi eventi culturali in Italia jest multimedium – zestaw minigier. Uczniowie mogą je wykonać podczas tej samej lekcji, o ile czas na to pozwala, lub powrócić do nich podczas kolejnej, wykonując zaproponowane polecenia. Gry mają charakter rozwijający i utrwalający. W sposób ludyczny pozwalają uczniom przyswoić szereg informacji kulturowych i treści fokalizowanych na określonym wydarzeniu, jego lokalizacji i symbolice wyrażanej przy pomocy specyficznej terminologii oraz struktur formalno‑pragmatycznych. Alternatywą do rozbudowanej wersji lekcji kulturowej jest omówienie z uczniami zagadnień gramatycznych wyodrębnionych w tekście właściwym – zaimków dopełnienia dalszego oraz użycia z tymi zaimkami czasowników mancare, bastare i piacere. Zastosowanie tego rodzaju form sprawdzane jest w ćw. 2, 5, 7 z sekcji Sprawdź się. Do treści kulturowych nawiązują pozostałe ćwiczenia w tej sekcji.
Faza podsumowująca:
W fazie podsumowującej można powrócić do słownictwa przywołanego przez uczniów i nauczyciela na początku lekcji (znaczenie, odpowiedniki polskie, jeśli istnieją, konteksty, skojarzenia, przyporządkowania itp.). Podobny zabieg winien dotyczyć pozostałego słownictwa wprowadzanego podczas lekcji. Można tu także poświęcić kilka chwil na przygotowanie uczniów do pracy domowej.
Praca domowa:
Proponuje się wykonanie ćw. 8 otwartego z sekcji Sprawdź się. Polega na opisie wybranych świąt/wydarzeń z kalendarza kulturalnego w Polsce.
Materiały pomocnicze:
Pomocniczo można wykorzystać fragmenty innych materiałów znajdujących się na platformie:
Festeggiamo!Festeggiamo!
Che cosa danno al cinema?Che cosa danno al cinema?
Un incontro con l'arteUn incontro con l'arte
Che musica preferisci?Che musica preferisci?
Perché amiamo la cucina italiana?Perché amiamo la cucina italiana?
Il cinemaIl cinema
In bibliotecaIn biblioteca
Le festività italianeLe festività italiane
Andiamo a teatroAndiamo a teatro
Ti interessi di cultura?Ti interessi di cultura?
Che meraviglia!Che meraviglia!
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium ze względu na swoją złożoność i potencjał może być realizowane podczas lekcji specjalnych i w formie zadań zlecanych uczniom do domu, jak również jako podstawa do rozszerzania treści merytorycznych (głównie leksykalno‑komunikacyjnych).