Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Marta Sterna, Tamara Roszak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Progettiamo le vacanze! - Planujemy wakacje!
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, klasa VIII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zapamiętuje słownictwo dotyczące podróżowania;
zapamiętuje, jak zbudowane są formy nieregularne czasu futuro semplice;
stosuje czas futuro semplice;
tworzy zdania, wykorzystując poznane elementy.
Cele motywacyjne:
Zaproponowane zadania ilustrują przydatność języka włoskiego do realizacji własnych celów komunikacyjnych ucznia.
Zaproponowane zadania służą rozwijaniu u uczniów świadomości znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach życia społecznego.
Zaproponowane zadania rozwijają wrażliwość międzykulturową oraz kształtują postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur.
Strategie uczenia się:
strategie kognitywne;
strategie zapamiętywania;
strategie przetwarzanie materiału językowego;
strategie pozyskiwania wiedzy kulturowo‑językowej;
strategie zadaniowe.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
kognitywizm;
konektywizm;
podejście holistyczne;
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe;
metoda kognitywna;
nauczanie wielozmysłowe;
nauczanie hybrydowe;
teoria Inteligencji Wielorakich.
Formy pracy:
praca pod kierunkiem nauczyciela;
praca indywidualna;
praca w grupach (w zależności od liczebności klasy i strategii lekcyjnej);
praca w parach (również partnersko z nauczycielem).
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do internetu, głośniki;
słownik włosko‑polski, materiały piśmienne;
mapa geograficzna Włoch.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wprowadza lekcję, pytając, jak planują swoje wakacje. Z rodziną, u rodziny czy z przyjaciółmi? W kraju czy zagranicą? W tej fazie uczniowie wysłuchują dialogu dwóch nastolatek, które rozmawiają o planach wakacyjnych, używając czasu futuro semplice. Często pojawiają się jego nieregularne formy. Nauczyciel zachęca uczniów do rozpoznania, od jakich czasowników pochodzą te formy. W tekście właściwym jest wyjaśniona budowa tych form. Uczniowie zwracają uwagę, na różnice w stosunku do form regularnych. Proponuje się, aby uczniowie przećwiczyli formy nieregularne futuro semplice, układając krótkie dialogi, np. Che cosa farai domani? Domani andrò a scuola.
Faza realizacyjna:
W tej fazie wykonują test sprawdzający. Test sprawdza umiejętność posługiwania się czasem futuro semplice. Uczeń losuje 10 pytań. W przypadku niepowodzenia test można powtarzać. Za każdym razem generowany będzie inny zestaw pytań. Do multimedium przewidziane są trzy polecenia. Pierwsze przewiduje dopasowanie zdań zawierających czas przyszły do ilustracji. W drugim poleceniu należy uzupełnić zdania, przeciągając odpowiednie formy. Można zaproponować trudniejszą wersję ćwiczenia, mianowicie uczniowie mogą domyślić się brakującej formy z kontekstu, a następnie sprawdzić, czy domyślili się prawidłowo. W trzecim poleceniu należy znaleźć element niepasujący do pozostałych. Dodatkowo uczniowie mogą wyjaśnić po włosku, dlaczego wskazany element jest intruzem w danej grupie wyrazów, a następnie poprosić o podanie kilku wyrazów, które pasowałyby do danego intruza.
Faza podsumowująca:
Pod koniec lekcji uczniowie mają szansę sprawdzić nabytą wiedzę i umiejętności, wykonując zestaw ośmiu ćwiczeń z sekcji „Sprawdź się”. Ćwiczenie 5 można wykorzystać również do przećwiczenia czasu passato prossimo. Po opisaniu planów koleżanki/kolegi uczniowie mogą przejąć jej/jego rolę i opowiedzieć w czasie przeszłym, czy udało im się zrealizować wszystkie plany. Po wykonaniu ćwiczenia 7, ukierunkowanego na uporządkowanie zdań, uczniowie mogą zaproponować jeszcze inne aktywności, które wykona rodzina Gialli. Po wykonaniu ćwiczenia 8 można zaproponować, podobnie jak w ćwiczeniu 5, aby uczniowie opowiedzieli, czy udało się zrealizować opisane plany, stosując czas passato prossimo.
Jeśli pojawiają się trudności z wykonaniem ćwiczeń, należy powtórzyć z uczniami materiał. Uczniowie mogą to też zrobić samodzielnie w domu.
Jeżeli wszystkie ćwiczenia zostaną wykonane poprawnie, będzie to oznaczało, że cele zaproponowane w e‑materiale zostały osiągnięte.
Praca domowa:
Proponuje się wykonanie w domu ćwiczeń nr 2 i 3.
Materiały pomocnicze:
Pomocniczo można wykorzystać fragmenty innych materiałów znajdujących się na platformie:
Mezzi di trasporto in cittàMezzi di trasporto in città
In cittàIn città
In giro per RomaIn giro per Roma
Alla stazione del trenoAlla stazione del treno
Facciamo una gitaFacciamo una gita
In aeroporto, preparati al decollo!In aeroporto, preparati al decollo!
Le vacanze all’italianaLe vacanze all’italiana
Prenotiamo una camera in albergoPrenotiamo una camera in albergo
Un giro della SiciliaUn giro della Sicilia
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium bazowe może zostać również wykorzystane przy okazji realizacji innych tematów, na przykład dotyczącego jedzenia (w zakresie dotyczącym słownictwa używanego w restauracji lub barze).
Multimedium bazowe może być wykorzystane do samodzielnej pracy ucznia w domu, na przykład w ramach przygotowania się do sprawdzianu ze słownictwa związanego z podróżowaniem czy czasu przyszłego.
Multimedium bazowe (test) może być rozwiązywany wspólnie z uczniami w klasie lub - jeśli jest możliwość skorzystania z odpowiedniej pracowni komputerowej lub każdy uczeń ma odpowiednie urządzenie - każdy uczeń może pracować z nim samodzielnie i na podstawie wyniku testu dokonać samooceny poziomu znajomości wybranych zagadnień.