Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Artur Gałkowski, Adriana Grzelak‑Krzymianowska, Milena Lange, Tamara Roszak, Marta Sterna
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Non c'è posto come la famiglia - Nie ma jak w rodzinie
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa I, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
potrafi nazywać członków rodziny oraz określać relacje między nimi;
umie opowiadać o swojej rodzinie;
rozumie proste teksty o rodzinie;
poznaje formy i zasady użycia zaimków przymiotników określających przynależność/dzierżawczość.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur;
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne oraz kulturowe;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo;
zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych;
pozyskuje świadomość znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach kultury cywilizacyjnej.
Strategie uczenia się:
strategie kognitywne;
strategie zapamiętywania;
strategie przetwarzanie materiału językowego;
strategie pozyskiwania wiedzy kulturowo‑językowej;
strategie zadaniowe.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
strategia domysłu językowego;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
strategia pamięciowa (zapamiętywanie przez działanie – np. tworzenie zależności, powiązań);
kognitywizm (ćwiczenie stałych struktur);
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach (również partnersko z nauczycielem);
praca w grupach (w zależności od liczebności klasy i strategii lekcyjnej);
praca pod kierunkiem nauczyciela.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu/głośniki/tablica interaktywna/słownik włosko‑polski/materiały piśmienne.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel może na początek pokazać uczniom na tablicy interaktywnej lub innym nośniku (również w tradycyjnej formie) zdjęcie rodziny, pytając się np.: Chi sono queste persone? Che cosa rappresenta questo gruppo di persone? W odpowiedziach na pewno padnie: È una famiglia.
Dla przypomnienia niektórych informacji językowych można zadać kolejne pytania typu: Quante persone ci sono? Secondo voi, di che nazionalità è questa famiglia? Dove vivono? Da dove vengono? Można wskazać wybrane osoby i postawić pytanie: Questa signora chi è? Questo ragazzo chi è in questa famiglia? Questo uomo anziano chi è? W odpowiedziach mogą zostać przywołane podstawowe i najważniejsze nazwy członków rodziny: la madre, il padre, la figlia, il figlio, la nonna, il nonno.
Zanim przejdziemy do dalszych faz lekcji, można zadać wstępne pytania o rodziny uczniów: La vostra famiglia è grande o piccola? Quanti siete? Hai fratelli/sorelle, nonni/nonne? Pytania nie powinny wywołać konsternacji bądź niepotrzebnego zakłopotania. Alternatywnie można z uczniami ustalić modele współczesnej rodziny włoskiej i polskiej, np. i genitori: la mamma, il papà, i bambini: uno/due.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel poleca uczniom zapoznanie się z dialogiem w sekcji Przeczytaj/posłuchaj.
Uczniowie wykonują polecenie wstępne po pierwszym odsłuchaniu i odczytaniu.
Po kolejnym objaśniane jest słownictwo i nieznane bądź mniej znane konstrukcje.
Nauczyciel poleca wykonanie dwóch poleceń następujących po dialogu w sekcji Przeczytaj/posłuchaj.
Przed objaśnieniem zasad tworzenia i używania zaimków przymiotnych dzierżawczych nauczyciel prosi o wynotowanie z dialogu form określających nazwy członków rodziny w dialogu.
Uczniowie ustalają niektóre z form zaimków przymiotnych dzierżawczych. Zwracają uwagę na konstrukcje z rodzajnikami i bez rodzajnika, jak np. le mie sorelle vs mia sorella.
Nauczyciel objaśnia zasady tworzenia przedmiotowych form gramatycznych. Szczególnie podkreśla reguły używania/nieużywania rodzajników określonych przed zaimkami przymiotnymi dzierżawczymi.
Uczniowie zapoznają się z materiałem i przykładami zdaniowymi/komunikacyjnymi pod dialogiem w sekcji Przeczytaj/posłuchaj.
Przed przystąpieniem do zapoznania się z medium uczniowie mogą wykonać ćw. 1 z sekcji Sprawdź się.
Medium bazowe (ilustracje interaktywne) pozwala na poznanie/utrwalenie nazw członków rodziny, a przy tym określanie kulturowe i gramatyczne rodzaju (męskiego i żeńskiego). Uczniowie wykonują polecenie poprzedzające i towarzyszące medium. W zależności od czasu, jaki jest do dyspozycji mogą wykonać ćw. 3, 5 i 6.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel podsumowuje lekcję, korzystając z podstawy potrzebnej do wykonania ćw. 8 z sekcji Sprawdź się – stawianie pytań dotyczących rodziny i jej członków.
Uczniowie rozszerzają perspektywę informacyjną ze wstępu lekcji, potrafią prawidłowo użyć odpowiednich nazw członków rodziny oraz form zaimków przymiotnych dzierżawczych.
Można zaproponować zabawę polegającą na podziale uczniów na grupy, w których uczniowie wskażą między sobą role w rodzinie (mama, tata, syn brat, dziadek, wujek itd.). Mogą o tak utworzonych rodzinach opowiadać, wskazując kolejne osoby, a następnie zrobić to wzajemnie między grupami („rodzinami”) – na zasadzie gry (Kasia è la mamma, Patryk è il papà. Stasiek è vostro figlio. = weryfikacja).
Nauczyciel upewnia się, czy uczniowie zapamiętali/zrozumieli zasady użycia zaimków przym. dzierżawczych (odnosząc się w szczególności do form odpowiadających posiadaczom w 3 os. l.poj. i mn.).
Praca domowa:
Jako pracę domową uczniowie mogą wykonać ćw. 2, 4 i 7 z sekcji Sprawdź się. Specjalnym zadaniem wykonanym samodzielnie lub na zasadzie projektu w parach/grupach może być ćw. 8.
Materiały pomocnicze:
Pomocniczo można wykorzystać fragmenty innych materiałów znajdujących się na platformie:
Il tempo liberoIl tempo libero
La mia famigliaLa mia famiglia
Quando è il tuo compleanno?Quando è il tuo compleanno?
La mia giornataLa mia giornata
Vado al cinema. Vieni con me?Vado al cinema. Vieni con me?
I ricordi del nonnoI ricordi del nonno
Hai studiato?Hai studiato?
Dove siete stati in vacanza?Dove siete stati in vacanza?
Alla festa di compleanno di MarcoAlla festa di compleanno di Marco
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium bazowe można wykorzystać do tworzenia bardziej rozbudowanych informacji o kolejno nazywanych osobach (członkach rodziny): określanie wieku, wyglądu, cech charakteru itd.; ustalanie form męskich/żeńskich; relacji między poszczególnymi osobami.