Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Milena Lange, Artur Gałkowski, Tamara Roszak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Che meraviglia! - Co za cuda!
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, klasa I, poziom A1+
Podstawa programowa: III etap edukacyjny, szkoła ponadpodstawowa, klasa I, poziom A1+
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
poznaje wybrane z najciekawszych włoskich pomników kultury.
potrafi o nich opowiadać, posługując się ich nazwami, wskazując miejsce, typ, znaczenie/przeznaczenie kulturowe itp.
poznaje sposób tworzenia i zastosowania stopnia najwyższego przymiotnika (superlativo relativo).
Cele motywacyjne:
Uczeń:
rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur.
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne oraz kulturowe.
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
pozyskuje świadomość znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach kultury cywilizacyjnej.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego w nowym kontekście
strategie kognitywne – pozyskiwanie wiedzy językowo‑kulturowej, tworzenie różnych kombinacji zdań, analizowanie danych języka obcego
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia wyrazów, poznawanie synonimów, niuansów znaczeniowych
strategie metakognitywne – formułowanie pragmatycznych intencji w wypowiedzi, centralizowanie procesu uczenia na wybranym zagadnieniu
strategie afektywne – odwoływanie się do doświadczeń i upodobań uczniów, podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe)
eklektyzm
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe
nauczanie zdalne i hybrydowe
nauczanie programowane
metody sytuacyjno‑inscenizacyjne
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach;
praca całego zespołu klasowego.
Środki dydaktyczne:
komputer / laptop / smartfon z dostępem do Internetu
materiały piśmiennicze
głośniki
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów, jakie znają słynne zabytki we Włoszech, potwierdzając zapowiedź wprowadzoną w informacji otwierającej lekcję.
Nauczyciel upewnia się, że uczniowie rozumieją wyrażenie Bel Paese. Można postawić pytania: Perché secondo voi l’Italia è chiamata Bel Paese? Perché è bella?
Dodatkowe pytanie rozwijające powyższą refleksję: Anche la Polonia può essere un „bel paese”? Che cosa vi piace nel nostro paese? (wyrażenie opinii z użyciem piace/piacciono).
Można zwrócić uwagę na kwestię opinii stereotypowych dotyczących obydwu krajów, mając na uwadze przykłady zabytków i inne atrakcje, które uchodzą za cuda (meraviglie).
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem Quiz di Geografia.
Wysłuchują tekstu pod kontem ustalenia, o jakich miejscach/zabytkach rozmawia Vittoria ze swoją mamą, w jaki sposób je charakteryzują.
Objaśnianie jest nieznane słownictwo (można je rozpisać w polach leksykalnych: nazwy obiektów, atrakcje, wyrazy zachwytu – odniesienie do informacji w tekście właściwym „Jak wyrazić po włosku, że coś jest piękne”).
Uczniowie wykonują polecenie polegające na przyporządkowaniu ilustracji do nazwy obiektu. Nieco więcej uwagi można poświęcić formom nuraghi oraz trulli.
Nauczyciel prosi o wynotowanie z dialogu form z wyrazem più. Uczniowie określają ich funkcję. Z pomocą informacji w tekście właściwym objaśniane jest tworzenie i zastosowanie stopnia najwyższego przymiotników. W celu przećwiczenia rozumienia/tworzenia konstrukcji, uczniowie mogą szukać odpowiedzi na pytania typu: Quale palazzo è il più alto nel nostro paese? Chi è il più bravo nella vostra classe?
Uczniowie zapoznają się z multimedium (mapa interaktywna – zabytki). Zgodnie z poleceniem wstępnym ustalają, który z prezentowanych zabytków/miejsc jest najciekawszy (il posto più interessante).
Uczniowie wykonują polecenia interaktywne: ustalają położenie wybranych zabytków (można zwrócić uwagę na wszystkie prezentowane w multimedium); uzupełniają informacje dotyczące zabytków/miejsc; odnajdują informacje P/F.
Uczniowie wykonują ćwiczenia z sekcji Sprawdź się: w ćw. 1 nawiązującym do multimedium wskazują intruza (mogą także objaśnić, dlaczego nie pasuje do reszty wyrażeń w danym punkcie); ćw. 2, 4, 5, 7 – informacje dot. obiektów prezentowanych w materiale.
Faza podsumowująca:
Na zasadzie przygotowania do otwartych ćw. 8, 9, przypominane są informacje, które uczniowie zapamiętali o danym miejscu/zabytku. Dodatkowo można poprosić uczniów o ustalenie cechy superlatywnej dla danego miejsca, również hipotetycznie, np.: Roma è la città più grande in Italia.
Praca domowa:
Ćw. 3, 6, 8, 9. Do ćwiczeń otwartych warto zrobić wprowadzenie i podczas kolejnej lekcji pozwolić wszystkim uczniom na wzajemne zapoznanie się z odpowiedziami.
Materiały pomocnicze:
Pomocniczo można wykorzystać fragmenty innych materiałów znajdujących się na platformie:
Festeggiamo!Festeggiamo!
Che cosa danno al cinema?Che cosa danno al cinema?
Un incontro con l'arteUn incontro con l'arte
Che musica preferisci?Che musica preferisci?
Perché amiamo la cucina italiana?Perché amiamo la cucina italiana?
Il cinemaIl cinema
In bibliotecaIn biblioteca
Le festività italianeLe festività italiane
Andiamo a teatroAndiamo a teatro
Quanto hai mangiato alla sagra?Quanto hai mangiato alla sagra?
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może być rozwinięte o dodatkowe materiały ilustracyjne, np. zdjęcia trulli, nuraghi, włoskich pałaców, placów, starych miast itd. Warto przygotować zestawienie takich atrakcji. Uczniowie mogą je przygotować w postaci projektu multimedialnego (na użytek dydaktyczny).