Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Artur Gałkowski, Milena Lange, Tamara Roszak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: 365 giorni più uno - 365 dni i jeden
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa I, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
potrafi opowiadać o tym, co dzieje się w danej porze roku czy miesiącu;
zna kalendarz najważniejszych świąt obchodzonych we Włoszech;
potrafi składać życzenia z różnych okazji i na nie odpowiadać.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur;
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne oraz kulturowe;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo;
zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych;
pozyskuje świadomość znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach kultury cywilizacyjnej.
Strategie uczenia się:
strategie kognitywne;
strategie zapamiętywania;
strategie przetwarzanie materiału językowego;
strategie pozyskiwania wiedzy kulturowo‑językowej;
strategie zadaniowe.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
strategia domysłu językowego;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
strategia pamięciowa (zapamiętywanie przez działanie – np. tworzenie zależności, powiązań);
kognitywizm (ćwiczenie stałych struktur);
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe;
metody wielosensoryczne.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach (również partnersko z nauczycielem);
praca w grupach (w zależności od liczebności klasy i strategii lekcyjnej);
praca pod kierunkiem nauczyciela.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu/głośniki/tablica interaktywna/słownik włosko‑polski/ materiały piśmienne.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel prosi uczniów o wskazanie dni lub okresów w ciągu roku, które najbardziej lubią. Uczniowie wskażą zapewne wakacje, ferie, ale także święta/okresy świąteczne.
Po tym można poprosić uczniów, na zasadzie burzy mózgów, o podanie skojarzeń związanych z wymienianymi przez nich okresami/świętami, np. le vacanze – riposo, non andiamo a scuola, andiamo al mare; Natale – regali, famiglia, pasti/piatti speciali, canti.
Można także dopytać, jakie dni w roku są szczególnie osobiste i mogą być świętowane indywidualnie, w rodzinie, wśród przyjaciół, tak aby przywołać compleanno (il giorno di nascita) oraz onomastico (la festa del nome) i pytania powiązane: Chi di voi festeggia il compleanno? Chi di voi festeggia l’onomastico? Quando hai il tuo compleanno/onomastico?
W tym momencie można wypisać pierwsze nazwy miesięcy, którymi musza się posłużyć uczniowie, aby wskazać dzień urodzin.
Można się zastanowić, czy imiona niektórych uczniów są imionami świętych, których święta/wspomnienie przypada na dzień ich imienin, np. Sant’Anna, San Giovanni ecc.
Faza realizacyjna:
W tej fazie uczniowie zapoznają się z listem oraz rymowanką (tekst Settimana bianca). Można to zrealizować w dwóch etapach: dialog, a następnie la filastrocca (rymowanka).
Wykonują polecenia do tekstu, zapoznając się, z pomocą nauczyciela, ze słownictwem w tekstach. Rymowanka służy do przywołania nazw miesięcy. Uczniowie mogą powtórzyć jej lekturę wers po wersie za lektorem/nauczycielem.
W tekście objaśniającym znajdą objaśnienia dotyczące przypadania czegoś na określony miesiąc, porę roku (użycie odpowiedniego przyimka/konstrukcji). Zapoznają się także z możliwymi formułami życzeń, przyporządkowując je odpowiednio do świąt, które wyszukują w katalogu przedstawiającym informacje z kalendarza świąt, okresów wolnych od pracy/szkoły we Włoszech i w Polsce.
Zapoznają się wspólnie z nauczycielem z kolejnymi miesiącami w kalendarzu. Wynotowują daty i nazwy świąt/dni/okresów. Realizują polecenia towarzyszące katalogowi.
Stwarza on wiele możliwości merytorycznych, które mogą być podstawą rozszerzonych zadań dla uczniów oczekujących większej dawki wiedzy językowo‑kulturowej (dodatkowo ćw. otwarte z sekcji Sprawdź się, nr 8 i 9).
Faza podsumowująca:
Nauczyciel podsumowuje lekcję przywołując poznane nazwy świąt i okresów wolnych od pracy, zwracając ponownie uwagę na różnice między krajami/kulturami. Może poświęcić więcej uwagi takim różnicom, jak podejście do świętowania urodzin/imienin, aspektów religijnych i komercyjnych świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy, symboli z nimi powiązanych.
Celem utrwalenia pozyskiwanej wiedzy uczniowie wykonują zestaw ćwiczeń z sekcji Sprawdź się. Ze względu na złożoność medium tej lekcji mogą one jednak być zrobione przez uczniów w domu, szczególnie jeśli podczas lekcji uda się zrealizować i sprawdzić ćw. 8 i 9.
Praca domowa:
Komplet lub wybrane ćwiczenia z sekcji Sprawdź się (1‑7).
Materiały pomocnicze:
Pomocniczo można wykorzystać fragmenty innych materiałów znajdujących się na platformie:
Il tempo liberoIl tempo libero
La mia famigliaLa mia famiglia
Quando è il tuo compleanno?Quando è il tuo compleanno?
La mia giornataLa mia giornata
Vado al cinema. Vieni con me?Vado al cinema. Vieni con me?
I ricordi del nonnoI ricordi del nonno
Hai studiato?Hai studiato?
Dove siete stati in vacanza?Dove siete stati in vacanza?
Alla festa di compleanno di MarcoAlla festa di compleanno di Marco
A che ora vi siete alzati oggi?A che ora vi siete alzati oggi?
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Zaproponowane multimedium stwarza wiele możliwości dalszej pracy (indywidulanej i w klasie). Poszczególne okresy (miesiące, pory roku) i przypadające na nie specjalne dni stanowią punkt wyjścia dla kolejnych lekcji rozwijających kompetencję interkulturową.
Warto tu zwrócić uwagę na elementy właściwe dla kultury włoskiej i niewystępujące w innych, a wymagające zastosowania odpowiedniego słownictwa, frazeologii, formuł (np. życzeń), określeń identyfikujących symbole, postaci, miejsca.
Kalendarz włoskich wydarzeń może być potraktowany przez uczniów/klasę (pod kierunkiem nauczyciela) jako otwarty projekt, który uzupełniany informacjami kulturowymi, stanowiąc żywe kompendium wiedzy dla wszystkich uczestników procesu dydaktycznego. Jego treść można konfrontować w kontakcie z interlokutorami natywnymi, o co w każdej sytuacji warto zabiegać.