Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Milena Lange, Tamara Roszak, Artur Gałkowski
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Il Carnevale di Venezia - Karnawał w Wenecji
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, szkoła ponadpodstawowa, klasa I, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń zapoznaje się z wiedzą nt. jednego z bardziej charakterystycznych wydarzeń w tradycyjnej kulturze Włoch (karnawał w Wenecji);
Uczeń poznaje słownictwo, wyrażenia, elementy symboliki/kultury karnawału w Wenecji;
Uczeń poszerza swoje umiejętności językowo‑komunikacyjne w zakresie składania propozycji, odmawiania/odrzucania zaproszeń (dot. np. uczestnictwa w wydarzeniach kultury).
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur;
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
Uczeń rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne oraz kulturowe;
Uczeń wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo;
Uczeń zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych;
Uczeń pozyskuje świadomość znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach kultury cywilizacyjnej.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego w nowym kontekście;
strategie kognitywne – pozyskiwanie wiedzy językowo‑kulturowej, tworzenie różnych kombinacji zdań, analizowanie danych języka obcego;
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia wyrazów, poznawanie synonimów, niuansów znaczeniowych;
strategie metakognitywne – formułowanie pragmatycznych intencji w wypowiedzi, centralizowanie procesu uczenia na wybranym zagadnieniu;
strategie afektywne – odwoływanie się do doświadczeń i upodobań uczniów, podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów.
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
eklektyzm;
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe;
nauczanie zdalne i hybrydowe;
nauczanie programowane;
metody sytuacyjno‑inscenizacyjne.
Formy pracy:
praca pod kierunkiem nauczyciela;
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer / laptop / smartfon z dostępem do Internetu;
materiały piśmiennicze;
głośniki.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Uczniowie odpowiadają na pytanie: Che cosa facciamo durante il carnevale?
Zapoznają się z informacją otwierającą materiał (il Carnevale di Venezia). Zwracają uwagę na elementy charakterystyczne tego wydarzenia (maschera, personaggi della commedia dell'arte).
Alternatywnie można także poprosić o podanie informacji, które uczniom kojarzą się z Wenecją (città su isole, canali, splendidi monumenti, un posto magico, il carnevale).
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem Ballo in maschera w części Przeczytaj/posłuchaj. Odszukują wypowiedzi dotyczących zaproszeń i reakcji na nie. Określają interaktywnie przyjęcie lub odrzucenie zaproszenia (accettare/rifiutare l’invito).
Zapoznają się z nieznanym/mniej znanym słownictwem.
Poszerzane są informacje dotyczące charakterystycznych symboli karnawału w Wenecji (polecenie interaktywne 1 do tekstu źródłowego).
Sprawdzane jest rozumienie konstrukcji związanych z zapraszaniem / akceptowaniem / odmawianiem (można dodatkowo wykonać ćw. nr 1 z sekcji Sprawdź się).
Z pomocą testu objaśniającego kwestie gramatyczne nauczyciel zestawia informacje gramatyczne w zakresie zastosowania czasowników piacere, mancare, bastare, stosowanych z zaimkami dopełnienia dalszego oraz podmiotem odpowiadającym w języku polskim innej funkcji składniowej (+ ćw. 2 /Sprawdź się)
Uczniowie zapoznają się z medium bazowym (katalog interaktywny) dotyczącym karnawału w Wenecji. Odsłaniają kolejne elementy składające się na kulturę karnawału. Informacje o poszczególnych obiektach, postaciach można odpowiednio poszerzyć (np. w przypadku Pulcinella przywołać powiedzenie „tajemnica Poliszynela”; w przypadku Arlekina zwrócić uwagę na kolorowy strój; w przypadku doktora Dżumy – niepojącą maskę z dziobem itd.; la peste warto zestawić z dobrze rozumianym zjawiskiem pandemii).
W miarę konieczności objaśniane jest słownictwo w opisach towarzyszących elementom katalogu.
Uczniowie wykonują polecenia sprawdzające rozumienie treści multimedium: 1, 2, 3. Dodatkowo ćw. 3, 4, 5 / Sprawdź się.
Faza podsumowująca:
Uczniowie mogą wykonać ćw. 7 (odszukanie intruza). Przypominają informacje dotyczące postaci/obiektów, a także mogą tworzyć zdania ze wskazanymi formami (seria rzeczowników, czasowników, przymiotników), np. Arlecchino è variopinto; La Piazza di San Marco si trova a Venezia; Mi bastano 25 zloty per mangiare una buona pizza; Sono innamorato di X.
Praca domowa:
Ćw. 6 (krzyżówka), 8 i 9 (otwarte) / Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
Pomocniczo można wykorzystać fragmenty innych materiałów znajdujących się na platformie:
Festeggiamo!Festeggiamo!
Che cosa danno al cinema?Che cosa danno al cinema?
Un incontro con l'arteUn incontro con l'arte
Che musica preferisci?Che musica preferisci?
Perché amiamo la cucina italiana?Perché amiamo la cucina italiana?
Il cinemaIl cinema
In bibliotecaIn biblioteca
Le festività italianeLe festività italiane
Quanto hai mangiato alla sagra?Quanto hai mangiato alla sagra?
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może być inspiracją do inscenizacji. Fragmenty filmów prezentujące karnawał w Wenecji naprowadzą uczniów na szczególną atmosferę tego wydarzenia, jego znaczenia kulturowego.
Multimedium może posłużyć również jako inspiracja do przeprowadzenia lekcji odwróconej (uczeń lub kilkoro uczniów zapoznają się z materiałem w ramach pracy domowej i prezentują wybrane treści na zajęciach na forum klasy).
Multimedium może być wykorzystane do samodzielnej pracy ucznia w domu celem poszerzenia wiedzy na temat prezentowanego w nim aspektu kultury Włoch.