Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Marta Sterna, Tamara Roszak, Artur Gałkowski
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Attività quotidiane - Codzienne czynności
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa I, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
nauczy się opisywać swój dzień i tydzień;
będzie potrafił określić, kiedy wykonuje różne czynności;
będzie mógł opowiedzieć o codziennych czynnościach za pomocą poznanych czasowników zwrotnych.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur;
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne oraz kulturowe;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo;
zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych;
pozyskuje świadomość znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach kultury cywilizacyjnej.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego w nowym kontekście;
strategie kognitywne – pozyskiwanie wiedzy językowo‑kulturowej, tworzenie różnych kombinacji zdań, analizowanie danych języka obcego;
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia wyrazów, poznawanie synonimów, niuansów znaczeniowych;
strategie metakognitywne – formułowanie pragmatycznych intencji w wypowiedzi, centralizowanie procesu uczenia na wybranym zagadnieniu;
strategie afektywne – odwoływanie się do doświadczeń i upodobań uczniów, podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów.
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
eklektyzm;
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe;
nauczanie zdalne i hybrydowe;
nauczanie programowane;
metody sytuacyjno‑inscenizacyjne.
Formy pracy:
praca pod kierunkiem nauczyciela
praca indywidualna
praca w parach
praca w grupach
Środki dydaktyczne:
komputer /laptop /smartfon z dostępem do Internetu /materiały piśmiennicze /głośniki.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel rozpoczyna lekcję od pytania: Che cosa facciamo ogni giorno? Uczniowie wymieniają kilka czynności.
Można wskazać ich formy bezokolicznikowe, zapisując struktury na tablicy i odnieść się do nich podczas dalszych faz lekcji.
Uczniowie przypominają sobie także nazwy dni tygodnia. Warto przygotować krótkie informacje o pochodzeniu nazw tygodnia. Jako ciekawostki językowe z pewnością przyciągną uwagę uczniów i pozwolą im kojarzyć daną nazwę z określonym odniesieniem: lunedì – Luna, martedì – Marte, mercoledì – Mercurio, giovedì – Giove, venerdì – Venere, sabato – shabbat, domenica – łac. Dominus.
Przenosząc tę porcję ciekawostek do codzienności, zapytujemy uczniów, który z dni lubią najbardziej, którego nie lubią, co robią najczęściej np. w niedzielę (mi riposo, guardo la TV, faccio una passeggiata, vado in chiesa…), we wtorek (sono a scuola, ho attività extrascolastiche…).
W tej części można też zaznaczyć znaczenia czasowe dni tygodnia używanych bez rodzajnika i z rodzajnikiem (martedì – we wtorek (następny, poprzedni), il martedì – każdy, un martedì – jakiś). Korzystamy w tym miejscu także z informacji podanych w tekście właściwym.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem źródłowym. Zastanawiają się nad organizacją czasu przez Monikę. Starają się zapamiętać kilka czynności wykonywanych przez rozmówczynie.
Sprawdzają rozumienie tekstu poprzez ćwiczenie V/F. Po drugiej lekturze wynotowują zajęcia realizowane przez Monikę w kolejne dni tygodnia. Odtwarzają czynności wykonywane przez Monikę w 3. os. l.poj.
Podczas kolejnych lektur/kolejnego słuchania dialogu odsłaniają znaczenie nieznanych i mnie znanych słów, wyrażeń.
Można zapytać się, z jaką rzeczywistością medialną/literacką kojarzą la clessidra magica di Hermione. Szukają odpowiedzi na pytanie: A che cosa serve la clessidra? (indica il tempo che passa, misura il tempo). Wśród czynności, o których mówi się w dialogu, wybierane są czasowniki zwrotne. Ćwiczona jest ich odmiana regularna, z podkreśleniem zmienności osobowej zaimka zwrotnego.
Następnie uczniowie zapoznają się z multimedium – mapą konceptualną, skoncentrowaną na słownictwie związanym z attività quotidiane oraz miejscami w domu i poza domem, gdzie wykonywane są określone czynności. W przypadku czynności poza domem można doprecyzować: parco, cinema, palestra, negozio itd.
Wykonują polecenia towarzyszące multimedium. W poleceniu 1 doprecyzowują wykonywanie czynności w formach osobowych, zgodnie z obrazkami. W poleceniu 3 po wysłuchaniu i rozwiązaniu zadania, samodzielnie mówią o tym, co można zobaczyć na ilustracjach.
Faza podsumowująca:
Uczniowie tworzą zdania, precyzując częstotliwość oraz przyporządkowanie czynności omawianych w multimedium do określeń czasowych (dni, pory dnia). Wykonują kolejne ćwiczenia z sekcji Sprawdź się, w szczególności 1, 2, 5, 7.
Praca domowa:
Wykonanie ćwiczeń z sekcji Sprawdź się: 3, 4, 6, 8.
Materiały pomocnicze:
Pomocniczo można wykorzystać fragmenty innych materiałów znajdujących się na platformie:
Il tempo liberoIl tempo libero
La mia famigliaLa mia famiglia
Quando è il tuo compleanno?Quando è il tuo compleanno?
La mia giornataLa mia giornata
Vado al cinema. Vieni con me?Vado al cinema. Vieni con me?
I ricordi del nonnoI ricordi del nonno
Hai studiato?Hai studiato?
Dove siete stati in vacanza?Dove siete stati in vacanza?
Alla festa di compleanno di MarcoAlla festa di compleanno di Marco
A che ora vi siete alzati oggi?A che ora vi siete alzati oggi?
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Można zaproponować quiz na odgadywanie miejsc, w których wykonywane są czynności: mi lavo – il bagno, preparo la cena – la cucina, faccio una passeggiata – fuori casa/il parco. Czynności można też wyrazić w negacji, np. Non faccio i compiti in bagno.